PARP: prawie 17,5 mln zł z Funduszy Norweskich trafi do polskich firm

Firma

Prawie 17,5 mln zł z Funduszy Norweskich trafi do polskich firm na realizację projektów z programu "Rozwój przedsiębiorczości i innowacje", podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Logo PARP
Logo PARP Źródło: Materiały prasowe

Prawie 17,5 mln zł z Funduszy Norweskich trafi do polskich firm na realizację projektów z programu "Rozwój przedsiębiorczości i innowacje", podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

"Łącznie aż 78 projektów otrzyma dofinansowanie na kwotę prawie 50 mln euro w schemacie 'Technologie przyjazne środowisku", 12 projektów na niemal 10 mln euro w ramach schematu 'Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich' oraz 14 projektów na kwotę niecałych 14 mln euro w schemacie 'Technologie poprawiające jakość życia'. Cieszymy się, że dzięki grantom z Funduszy Norweskich będziemy w stanie nie tylko poprawić konkurencyjność polskich małych i średnich przedsiębiorstw, ale również wesprzeć w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług ważnych dla naszego środowiska oraz społeczeństwa. Aż 27 spośród projektów, które uzyskały wsparcie w programie, to projekty partnerskie, realizowane we współpracy z podmiotami norweskimi" - powiedział zastępca prezesa PARP Marcin Czyża, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: PARP: ok. 37 mln zł dla 39 start-upów technologicznych z Polski Wschodniej >>>

W schemacie "Technologie przyjazne środowisku" granty otrzymają projekty inwestycyjne w szeroko rozumianym sektorze produkcji przemysłowej, a także w branży przetwórstwa odpadów. Na wsparcie mogły liczyć projekty rozwojowe i inwestycyjne, które w rezultacie mają przyczyniać się do podniesienia konkurencyjności firm i jednoczesnego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, w działalności własnej przedsiębiorcy lub też produktów, które wprowadzi na rynek, podano.

Zależy nam na jak najlepszym stymulowaniu zielonych innowacji oraz rozwoju biznesu i konkurencyjności na polskim rynku.

"Współczesne firmy, które chcą się rozwijać, nie mogą pominąć w tym procesie kwestii środowiskowych. To droga, którą warto podążać, chodzi bowiem o przyszłość nas wszystkich" - podkreślił ambasador Norwegii w Polsce Anders Eide.

PARP będzie kontynuowała podpisywanie umów z beneficjentami do końca 2021 r.

"Rozwój przedsiębiorczości i innowacje" to program wspierania rozwoju przedsiębiorstw, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. To jeden z dwunastu programów opracowanych i finansowanych w ramach funduszy norweskich i Mechanizmu Finansowego EOG w Polsce. Został opracowany przez PARP we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju (Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli, Ambasadą Norwegii i norweską agencją ds. innowacji - Innovation Norway.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: