Płatności mobilne: Wpłata na konto? Nie. Na komórkę!

NBS 2010/12

Hal-Cash to nowy na polskim rynku system umożliwiający wypłatę pieniędzy z bankomatu za pomocą telefonu komórkowego. Wypłata jednorazowo 2 tys. zł jest możliwa bez użycia karty, a nawet bez posiadania konta w banku.

Hal-Cash to nowy na polskim rynku system umożliwiający wypłatę pieniędzy z bankomatu za pomocą telefonu komórkowego. Wypłata jednorazowo 2 tys. zł jest możliwa bez użycia karty, a nawet bez posiadania konta w banku.

System stworzony przez osiem hiszpańskich banków pozwala na transfery finansowe on-line w dowolnej walucie – krajowe i zagraniczne przez 24 godziny na dobę. – Idea pomysłu jest prosta – mówi Robert Rajewski, prezes Hal-Cash Central Eastern Europe – w momencie dokonywania transferu adresat otrzymuje informację SMS w telefonie komórkowym i może natychmiast wypłacić pieniądze z bankomatu.

Przekaz jest w pełni bezpieczny, ponieważ odbywa się wewnątrz sektora bankowego, a firma Hal-Cash zajmuje się de facto jedynie softwarem i przesyła szyfrowaną informację pomiędzy bankami.

Wypłata bez kasjera

Nadawca za pomocą internetu lub komórki (bankowości mobilnej) dokonuje przekazu środków ze swojego konta w banku na telefon komórkowy adresata. W komórce przekazującego pieniądze muszą pojawić się trzy informacje: kod referencyjny, kwota i numer telefonu nadawcy. Dokonujący transferu wybiera PIN i alternatywnym źródłem przekazuje swój numer do odbiorcy, co umożliwia natychmiastowe pobranie pieniędzy:

 • w bankomacie lub w punkcie sprzedaży POS (z możliwością wypłaty bez użycia karty)
 • z rachunku bankowego
 • w oddziale banku (z możliwością wypłaty bez posiadania rachunku)
 • w dowolnym punkcie oferującym usługi finansowe.

Gotówka (limit do 2 tys. zł) może być wysłana do bankomatu również ze strony internetowej Hal-Cash za pomocą karty płatniczej z dowolnego miejsca na świecie.

Transfery pieniężne to nie wszystko. Hal Cash – według zapewnień animatorów usługi – jest znakomitym instrumentem marketingu. Przykładowo: w konkursie SMS-owym zamiast gadżetów typu czapeczka czy dł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: