Patriotyzm w wymiarze lokalnym

Samorząd

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego podkreślał, że nowoczesne myślenie o Ojczyźnie widać w funkcjonowaniu samorządu. - Tam nowoczesny patriotyzm ma wymiar lokalny i ogólnonarodowy - zaznaczył.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego podkreślał, że nowoczesne myślenie o Ojczyźnie widać w funkcjonowaniu samorządu. - Tam nowoczesny patriotyzm ma wymiar lokalny i ogólnonarodowy - zaznaczył.

Chyląc głowę przed samorządem polskim, chcę zakończyć wyznaniem: marząc - a pewnie jest to marzenie nas wszystkich - o nowoczesnym polskim patriotyzmie najłatwiej wskazać na osiągnięcia tego nowoczesnego myślenia o Ojczyźnie właśnie patrząc na to, jak funkcjonuje samorząd, jak realizuje oczekiwania ludzi. Tam ten patriotyzm ma wymiar i lokalny, i ogólnonarodowy, ogólnopaństwowy. Ma wymiar jednocześnie bardzo konkretny, przejawiający się jednocześnie w rozwiązywaniu realnych problemów i w sięganiu po wspólną symbolikę, tak jak choćby przy okazji "Majówki z Polską" - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Przypomniał też, że Dzień Samorządu Terytorialnego jest obchodzony na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku. I dodał, że z okazji Święta 3 Maja odznaczył Jerzego Regulskiego - jednego z ojców odnowicieli samorządu terytorialnego w Polsce.

- Dziś cieszę się, że mogę odznaczyć, tych, którzy w sposób umiejętny i z sukcesami - nie tylko osobistej natury, ale też całych społeczności lokalnych - praktykują dobrze funkcjonowanie samorządności w Polsce - powiedział prezydent. Podkreślił jednocześnie, że te odznaczenia stanowią także podziękowanie dla całej Polski samorządnej - tak jak ona jest skomplikowana i zróżnicowana.

Mam świadomość, że za każdym z tych odznaczeń stoją autentyczne dokonania, osiągnięcia, autentyczna praca, wysiłek, a często ryzyko, wyrzeczenia i kłopoty. Za to wszystko najserdeczniej dziękujemy - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Dziękował też za zaangażowanie w akcję "Majówka z Polską" oraz konkurs "Dobry Klimat Dla Rodziny", który jest znakomitą okazją do wyróżnienia i uhonorowania tych gmin i powiatów, które podejmują szczególnie wartościowe działania na rzecz wspierania rodzin.

Mam też nadzieję, że od przyszłego roku zostanie uruchomiona szczególna nagroda prezydencka - nagroda obywatelska. Bo przecież w wymiarze i ogólnonarodowym, i w wymiarze lokalnym na każdym szczeblu zawsze chodzi o to, czy potrafimy w sposób umiejętny wydobywać dobre cechy obywatelskie, czy potrafimy zachęcać ludzi do tego, aby działali jak dobrzy obywatele na własną rzecz i na rzecz innych - powiedział Bronisław Komorowski.

Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent wręczył także dyplomy oraz flagi laureatom akcji "Majówka z Polską". Wyróżnione zostały:

  1. Miasto Białystok - za Najpiękniej Podświetlony Budynek Publiczny -osiemnastowieczny pałacyk gościnny Branickich, w którym mieści się obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Dyplom uznania i flagę odebrał Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
  2. Miasto Katowice - za Najpiękniej podświetloną Przestrzeń Publiczną - tereny i obiekty: halę widowiskowo-sportowa, katowicki Spodek, nowoczesną galerię sztuki - Rondo sztuki oraz Pomnik Powstańców Śląskich. Dyplom uznania i flagę odebrał Wiceprezydent Katowic Marcin Krupa.
  3. Miasto Gorzów Wielkopolski - za Najpiękniej Udekorowaną Przestrzeń Publiczną obejmującą budynek Urzędu Miasta, główne ciągi komunikacyjne miasta oraz Kościół Katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonię Gorzowską. Dyplom uznania i flagę odebrał Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Jędrzejczak.
  4. Województwo Lubelskie - za Najpiękniej Udekorowany Budynek Publiczny - dom z przełomu XVI-XVII w. na lubelskiej starówce, w którym mieści się obecnie Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dyplomy uznania i flagi odebrali Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając oraz Dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Andrzej Zieliński.

Źródło: www.prezydent.pl

Udostępnij artykuł: