Tarcza finansowa: PFR wypłacił mikro-, małym i średnim firmom 60,5 mld zł środków pomocowych

Firma

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił mikro-, małym i średnim firmom 60,5 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował w trakcie konferencji prasowej prezes PFR Paweł Borys. Z pomocy skorzystało 345.542 tys. firm zatrudniających 3,12 mln osób.

Fot. Polski Fundusz Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił mikro-, małym i średnim firmom 60,5 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował w trakcie konferencji prasowej prezes PFR Paweł Borys. Z pomocy skorzystało 345.542 tys. firm zatrudniających 3,12 mln osób.

.@PawelBorys_, prezes @Grupa_PFR: #PFR wypłacił mikro-, małym i średnim firmom 60,5 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią #koronawirus.a #TarczaFinansowaPFR

Według Borysa z programu PFR skorzystała blisko połowa polskich firm mikro-, małych i średnich.

Borys poinformował, że według deklaracji firm program pomocowy PFR dla mikrofirm i MŚP utrzymał 2,5 mln miejsc pracy.

Średnia kwota subwencji dla mikrofirm wyniosła 69 tys. zł, a dla MŚP 576 tys. zł.

Mikroprzedsiębiorcom wypłacono 18,7 mld zł z dostępnej puli 25 mld zł, a małym i średnim firmom 41,8 mld zł z puli 50 mld zł.

"Ok. 60 proc. udzielonych subwencji finansowych dla MŚP będzie umorzone"

"Szacujemy że średnio ok. 60 proc. udzielonych subwencji finansowych dla mikro-, małych i średnich firm będzie umorzone. Koszt programu (umorzenia - przyp. red.) wyniesie ok. 35 mld zł" - poinformował Borys.

Czytaj także: Tarcza finansowa: rząd chce przedłużyć możliwość wypłaty środków dla MŚP >>>

Borys poinformował, że 89 proc. firm, które złożyło wniosek o pomoc finansową otrzymało środki od PFR.

PFR prowadzi nadal program wsparcia dla dużych firm

Możliwość składania wniosków w ramach programów dla mikrofirm i MŚP zakończyła się 31 lipca. PFR prowadzi nadal program wsparcia dla dużych firm o wartości do 25 mld zł. Prezes PFR powiedział PAP Biznes w ub. tygodniu, że z tego programu wykorzystana może być kwota ok. 20 mld zł.

Kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł

Pod koniec lipca prezes PFR Paweł Borys powiedział PAP Biznes, że kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł, a najbliższa planowana jest w sierpniu. Zasugerował, że kwota całego programu pomocowego PFR może wynieść łącznie nieco ponad 80 mld zł wobec pierwotnie zapowiadanych 100 mld zł.

Przedstawiciele PFR informowali w lipcu, że PFR przewiduje na kolejne emisje jedynie tenory 7 i 10-letnie.

Pierwsze wypłaty dla dużych firm nastąpią pod koniec sierpnia

Pierwszych wypłat środków w ramach tarczy finansowej dla dużych firm można spodziewać się pod koniec sierpnia, poinformował w trakcie konferencji prasowej wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak. Konstruując tarczę zakładano, że miałoby to być łącznie do 25 mld zł, ale – jak ocenia PFR – może się okazać, że kwota będzie niższa.

"Liczymy się z tym, że może być taka sytuacja jak w przypadku mikro i MŚP, kiedy wyznaczyliśmy górny pułap. W przypadku mikro i MŚP to było 75 mld zł, a najprawdopodobniej do wykorzystania będzie około 61 mld zł. Możemy mieć podobną sytuację dla dużych firm, gdzie tą górną kwotą jest 25 mld zł, natomiast może się okazać, że będzie mniej"  - powiedział Pawlak dziennikarzom.

Zaznaczył, że wynika to z prognoz na bazie wniosków, złożonych do PFR w ubiegłym miesiącu. Jak PFR informował już wcześniej, dotychczas wpłynęło ponad 170 wniosków o subwencję dla dużych firm.

"Wydaje się, że firmy są dzisiaj w znacznie lepszej kondycji i lepiej oceniają swoją kondycję niż dwa miesiące temu, w związku z tym liczba podmiotów, które skorzystają z tego narzędzia referencyjnego z możliwością umorzenia będzie mniejsza, bo tam trzeba wykazać szkodę COVID-ową i trzeba pokazać, że jest np. ujemna EBITDA" – powiedział Pawlak.

Finansowanie bankowe

Nie wykluczył, że część firm skorzysta z finansowania bankowego.

"Myślę, że pod koniec sierpnia" - dodał zapytany, kiedy środki pojawią się na kontach firm, które złożyły wnioski/

Program tarczy finansowej dla dużych firm ma potrwać do 31 grudnia 2020 r.

Finansowanie dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR firm i MŚP opiera się na kilku instrumentach o łącznej wartości 25 mld zł:

  • na tarczy płynnościowej w postaci finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł;
  • na tarczy finansowej w postaci finansowania preferencyjnego o wartości 7,5 mld zł
  • na tarczy kapitałowej w postaci finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7,5 mld zł.

Banki sprzedały do tej pory mniej więcej 1/3 obligacji wyemitowanych przez PFR

Banki sprzedały do tej pory mniej więcej 1/3 obligacji, które wyemitował PFR - powiedział Bartłomiej Pawlak.

"Banki sprzedały do tej pory mniej więcej 1/3 obligacji, które wyemitował PFR. Trzymają je więc głównie na swoich aktywach" - powiedział.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: