Paweł Borys: priorytetami PFR Mieszkanie Plus, PPK i wspieranie polskich firm

Gospodarka

Polska gospodarka jest w okresie boomu, co z dużym sukcesem wykorzystał w pierwszej połowie roku także Polski Fundusz Rozwoju, dokonując kilku ciekawych inwestycji, powiedział prezes PFR Paweł Borys. W kolejnych miesiącach priorytetami Funduszu będzie realizacja programu „Mieszkanie Plus", budowa systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz wsparcie ekspansji polskich firm za granicą.

Fot. Polski Fundusz Rozwoju

Polska gospodarka jest w okresie boomu, co z dużym sukcesem wykorzystał w pierwszej połowie roku także Polski Fundusz Rozwoju, dokonując kilku ciekawych inwestycji, powiedział prezes PFR Paweł Borys. W kolejnych miesiącach priorytetami Funduszu będzie realizacja programu „Mieszkanie Plus", budowa systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz wsparcie ekspansji polskich firm za granicą.

#PawełBorys: w kolejnych miesiącach priorytetami #PFR będzie realizacja programu #MieszkaniePlus, budowa systemu #PPK oraz wsparcie ekspansji polskich firm za granicą @Grupa_PFR

„Pierwsze półrocze 2018 to rzeczywiście dobry okres w polskiej gospodarce, jesteśmy na etapie boomu gospodarczego, a ten wzrost wynika z konsumpcji i eksportu oraz inwestycji. Natomiast w samym Polskim Funduszu Rozwoju również był to bardzo intensywny okres, w którym udało nam się uruchomić z sukcesem fundusze finansujące innowacje oraz rozwijające rynek venture capital" - powiedział w rozmowie z Isbnews.tv Borys.Prezes wyliczył, że PFR podpisał 9 umów inwestycyjnych z różnymi funduszami na kwotę 640 mln zł, a środki te są w tej chwili dostępne dla polskich startupów, bądź na ciekawe projekty technologiczne.

Hub biotechnologiczny

„Powstał również hub biotechnologiczny, gdzie dokonaliśmy dwóch ciekawych inwestycji w spółki Selvita i Mabion, zrealizowaliśmy też kilka mniejszych projektów. Jesteśmy przekonani, że Polska ma duży potencjał jeżeli chodzi o rozwój biotechnologii" - dodał Borys.W jego ocenie PFR mocno działa też w obszarze ekspansji zagranicznej wspierając nowe inwestycje funduszy ekspansji zagranicznej między innymi poprzez KUKE. Tworzone są systematycznie nowe przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAiH), których w tej chwili już jest około 35, a docelowo ma być 70.„W drugiej połowie roku jako Polski Fundusz Rozwoju będziemy w większym stopniu chcieli wspierać inwestycje w obszarze mieszkalnictwa czyli zarządzany przez BGK Nieruchomości program 'Mieszkanie plus'. Jest to jedno z priorytetowych w tej chwili zadań, które chcemy realizować, ale oczywiście są też inne duże inwestycje w przemyśle" - wskazał prezes.

PFR jest blisko sfinalizowania transakcji z PESĄ

Borys przypomniał, że PFR jest blisko sfinalizowania transakcji z PESĄ, gdzie złożony już został wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie kontroli nad spółką. Fundusz chce udzielić firmie finansowania, które pozwoli jej z sukcesem przejść przez okres restrukturyzacji i zapewnić dalszy długoterminowy rozwój.„Należy jednak zwrócić uwagę, że to nie jest jeszcze pewna inwestycja, ponieważ ona zależy od skompletowania całego pakietu finansowania z innymi instytucjami finansowymi. Uważamy, że byłoby ważne, aby firma o tak dużym potencjale rzeczywiście znalazła swojego inwestora. W ramach dużych inwestycji koncentrujemy się też na obszarze infrastruktury i samorządów i tutaj mogą się pojawić w drugim półroczu większe inwestycje, ale niestety w tej chwili jeszcze nie możemy tego ujawnić" - podkreślił.

Kluczowym projektem ustawa o PPK

Według prezesa, z perspektywy PFR kluczowym projektem jest kwestia przyjęcia ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. 14 czerwca dobiegły końca konsultacje społeczne tej ustawy, a rząd - wg Borysa - bardzo mocno postawił na dialog z partnerami społecznymi i bardzo wiele ich postulatów zostało uwzględnionych.„Jestem przekonany, że obecny kształt ustawy o PPK, po pewnym dopracowaniu, już na obecnym etapie legislacji to bardzo dobry program, który może przynieść korzyści nam ponad 11 milionom pracujących. Dzięki temu programowi będą oni w stanie tanio, efektywnie gromadzić kapitał na starość. Jeżeli przyjęcie ustawy nastąpi jeszcze w tym roku, będzie to wymagało od Funduszu przygotowania całej infrastruktury np. sposobu rozliczania czy portalu informacyjnego" - zaznaczył.

Wsparcie polskich firm

Borys pytany o plany wyjścia za granicę podkreślił, że Polski Fundusz Rozwoju skupia się przede wszystkim na polskiej gospodarce i wspieraniu bazy finansowania polskich firm poprzez instrumenty gwarancyjne w sektorze bankowym jak gwarancje de minimis dostarczone przez BGK. Czyni to także poprzez własne fundusze, które rozwijają rynek venture capital, czy fundusz ekspansji zagranicznych, który umożliwia naszym firmom bardziej odważną ekspansję.„Natomiast Polski Fundusz Rozwoju nie zmienia strategii i przede wszystkim koncentruje się na lokalnej przedsiębiorczości" - podsumował prezes PFR.Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.

Źródło: ISBnews

Udostpnij artyku: