Paweł Borys: wzrost PKB w III kw. wyniesie 5 proc. kw/kw

Powiedzieli

Fot. Polski Fundusz Rozwoju

Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniesie zapewne 5%, licząc kwartał do kwartału, uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniesie zapewne 5%, licząc kwartał do kwartału, Dalszy wzrost będziemy mieli w czwartym kwartale. Mamy dobre dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej bliskich poziomom sprzed COVID-19 oraz z rynku pracy, na którym widać odbicie dynamiki płac i zatrzymanie spadku zatrudnienia.

Czytaj także: Spadek PKB w II kwartale, ale Polska uniknie technicznej recesji >>>

Zanim odbuduje się popyt, zanim zdecydujemy się wydawać tyle, ile wydawaliśmy przed kryzysem, zanim firmy zaczną inwestować, upłynie kilka kwartałów. Do pełnego wzrostu wrócimy raczej w perspektywie drugiego kwartału przyszłego roku. A aktywność gospodarcza, czyli PKB, wróci do poziomu sprzed COVID-19 z końcem przyszłego roku. To i tak będzie jedna z najszybszych dynamika odbudowy w Unii Europejskiej.

Powrót do wzrostu jest teraz bardzo dynamiczny, co wskazywałoby na V, zakładam jednak, że nastąpi wypłaszczenie tego trendu i trudno będzie poprawiać tę dynamikę. Czyli to ramię obrazujące odbicie może być nieco krótsze, potem zaś wykres się wypłaszczy, tym bardziej że na świecie mamy już do czynienia z drugą falą pandemii.

Paweł Borys

 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: