Paweł Jakubik: Rośnie znaczenie piątego elementu

Tylko u nas

Wypowiedź dla aleBank.pl: Paweł Jakubik - ES Director, Board Member w Microsoft, Przewodniczący Forum Technologii Bankowych

Wypowiedź dla aleBank.pl: Paweł Jakubik - ES Director, Board Member w Microsoft, Przewodniczący Forum Technologii Bankowych

Maciej Małek: Agenda tegorocznego IT@Banku nie tylko potwierdza te wątki, które od lat się powtarzają, ale nie przypadkowo wprowadziła nowe problemy, nowe obszary. Czym kierowaliście się w doborze tematyki? Co macie nadzieję w efekcie uzyskać?

Paweł Jakubik: Tegoroczna agenda, szeroko omawiana na trzech posiedzeniach Rady Programowej, której mam zaszczyt być członkiem, wzięła pod uwagę mega trendy światowych technologii. Jest ich w tej chwili 4  + 1: Cloud Computing, Big Data, Social Enterprise, Mobility i Cyber Security. Z nich właśnie postanowiliśmy zrobić lokalizację na polski rynek. Nie chcemy kopiować światowych trendów "one to one", tylko dokonujemy tłumaczenia, translacji i lokalizacji na polski rynek bankowy. W ten sposób wyszły nam główne trzy przekazy tegorocznego IT@Banku.

MM: W kontekście wydarzeń sprzed kliku dni, które szczęśliwie ominęły sektor bankowy cybertarcza wydaje się zagadnieniem pierwszoplanowego znaczenia.

PJ: Jednym z głównych. Naszym środkowym tematem przewodnim dzisiaj było cyber security. Dyskusję zakończyliśmy z udziałem psychologa Jacka Santorskiego, który pokazał bardzo ciekawe spectrum psychologiczne na temat obrony przed atakami. W pierwszym nurcie tematycznym mówiliśmy szeroko na temat Omnichannel - nowe pojęcie omnikanałowości w polskiej bankowości. Przyznam się, że z wielką ciekawością prowadziłem dyskusję. PKO BP, PKO SA, Santandera, BZWBK, Credit Agricole - wszystkie banki mają to w tej chwili jako jeden z głównych priorytetów. Ostatni, trzeci temat przewodni to lojalność klientów - customer loyalty. Będziemy czysto biznesowo mówili o tym i to jest nowość - IT@Bank, jako impreza technologiczna mówi coraz więcej o biznesie bankowym a technologia jest w tle, wspiera.

MM: Technologia jest narzędziem, supportem.

PJ: Dokładnie.

MM: Skoro mówimy o aspektach psychologicznych rozumiem, że dziś to nie technologia stanowi barierę w implementacji pewnych rozwiązań tylko taki sposób ich wykorzystywania, który nie będzie generował ryzyk i lukę bezpieczeństwa sprowadzał do poziomu, który możemy akceptować - po stronie klienta, jak i po stronie banku.

PJ: Technologia pędzi. To, co w tej chwili jesteśmy w stanie dostarczać, to są najnowsze rozwiązania. Najsłabszym ogniwem jest człowiek. W atakach, które płynął z różnych stron, przy ryzykach projektowych, które najczęściej wskazujemy jest to czynnik ludzki.

MM: Czyli ryzyko operacyjne będzie się rozszerzać?

PJ: W tej kwestii zgadzamy się z bankowcami. Banki pracują na ryzyku bankowym, liczą zdolność kredytową, pracują na co dzień na ryzyku. My, jako firmy technologiczne pracujemy na ryzyku projektowym. To są wbrew pozorom dalekie od siebie tematy, ale mają jedno wspólne jądro - "risk is risk".

MM: To jest przekaz z którym wychodzimy z dzisiejszego spotkania.

PJ: Tak. Cieszę się bardzo, że event rośnie na znaczeniu. Prawie 700 osób zarejestrowanych. Zatem mamy do czynienia z największą tego typu imprezą dla sektora finansowego. Inne, które odwiedzam - partycypacja jest na poziomie 100, 200, 300 osób. Widać duży wpływ Związku Banków Polskich, Centrum Prawa Bankowego i Forum Technologii  - te trzy ciała przyczyniają się do tego, że waga tego eventu rośnie.

MM: Słowem jest na czym budować.

PJ: Jest na czym budować i z ciekawością czekam na przyszłoroczną edycję i cieszę się na kolejne tematy, które będziemy omawiać.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: "Paweł Jakubik: Rośnie znaczenie piątego elementu"

aleBank.pl

Udostępnij artykuł: