Paweł Surówka zrezygnował z funkcji prezesa PZU. Kto na jego miejsce?

Kadry

Beata Kozłowska Chyła została powołana przez radę nadzorczą PZU w skład zarządu spółki - poinformowało PZU w komunikacie. Rada powierzyła jej jednocześnie pełnienie funkcji prezesa PZU pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Paweł Surówka
Paweł Surówka (fot. PZU)

Beata Kozłowska Chyła została powołana przez radę nadzorczą PZU w skład zarządu spółki - poinformowało PZU w komunikacie. Rada powierzyła jej jednocześnie pełnienie funkcji prezesa PZU pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

#PawełSurówka złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu #PZU, nie podano przyczyn rezygnacji. Jego miejsce zajmie Beata Kozłowska-Chyła. @GrupaPZU

Kozłowska-Chyła zastąpi na stanowisku prezesa Pawła Surówkę, który w czwartek złożył rezygnację z pełnionej funkcji bez podania przyczyn. Została powołana do zarządu na kadencję obejmującą lata 2020-2022.

Beata Kozłowska-Chyła jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Handlowego. Wykonuje zawód radcy prawnego, jest arbitrem rekomendowanym w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Czytaj także: Aleksandra Agatowska prezesem PZU Życie >>>

Pełniła funkcję członka rady nadzorczej PZU, członka rady nadzorczej TFI PZU i PTE PZU oraz dwukrotnie była członkiem zarządu PZU. Zasiadała również w zarządzie PZU Życie. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej rady nadzorczej Grupy Lotos.

Jest członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP oraz członkiem zespołu Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministrze Aktywów Państwowych.

Z funkcji członka zarządu PZU Życie zrezygnował Roman Pałac

Podczas czwartkowego posiedzenia rady nadzorczej Paweł Surówka złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu PZU z dniem 12 marca 2020 roku. Nie podano przyczyn jego rezygnacji. Z funkcji członka zarządu PZU Życie zrezygnował Roman Pałac, do niedawna prezes tej spółki.

Paweł Surówka z Grupą PZU związany był od stycznia 2016 roku. Początkowo pełnił funkcję członka zarządu PZU i PZU Życie nadzorującego obszar inwestycji. W czerwcu 2016 roku został powołany na stanowisko prezesa zarządu PZU Życie, a w kwietniu 2017 roku objął funkcję prezesa zarządu PZU.

Od stycznia 2015 roku do stycznia 2016 roku Surówka był doradcą prezesa PKO Banku Polskiego oraz Dyrektorem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej na Niemcy.

W czasie, gdy Surówka pełnił funkcję prezesa zysk netto grupy PZU podwoił się, wskaźnik ROE wzrósł o 40 proc., składka przypisana brutto – o 20 proc.

W czwartek rano PZU przedstawiło swoje wyniki za 2019 rok.

Zysk netto grupy PZU w IV kwartale 2019 roku wzrósł rdr o 20 proc. do 935 mln zł. Zysk PZU okazał się 10 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 851,5 mln zł. Wynik netto jest - jak podała spółka - najwyższy w historii PZU.

W całym 2019 roku zysk netto grupy wyniósł 3.295 mln zł, czyli wzrósł 2,6 proc. To najlepszy wynik roczny w historii grupy, podobnie jak 24,2 mld zł przypisu składki. Wskaźnik ROE grupy wynosi 21,2 proc. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: