Paweł Szałamacha: gotówka ma wciąż do odegrania ważną rolę

Powiedzieli

Paweł Szałamacha
Fot. M. Stokłosa/ZBP

Nie ma potrzeby administracyjnego ograniczenia obrotu gotówkowego, ponieważ gotówka ma wciąż do odegrania ważną rolę, pomimo innowacji pojawiających się w płatnościach bezgotówkowych.

Pieniądz gotówkowy jest nadal popularny. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy administracyjnie przykręcać śrubę i odchodzić od gotówki. Ona także spełnia swoją rolę. Nie jest przeszkodą dla rozwoju gospodarczego kraju.

Na pewno nie ma założenia co do tego, że mamy zmniejszać ilość gotówki w obiegu. Natomiast działania rządowe są nakierowane na to, by eliminując szarą strefę, ułatwiać płatności bezgotówkowe tam, gdzie to nie było możliwe – w warunkach MSP i w administracji i to jest sensowny kierunek działań.

Jest kilka przyczyn, dlaczego gotówka trzyma się mocno – mimo, że nowe technologie płatnicze zdobywają popularność. Gospodarka nam wzrasta i to jest podstawowy czynnik. Drugim czynnikiem jest przyzwyczajenie dużej części obywateli do pieniądza gotówkowego i jego wsparcie. Kolejnym czynnikiem, który musimy zbadać są bardzo silne relacje z Ukrainą na wszelkich polach – turystyczne, gospodarcze, pracownicze. I w związku z tym polski złoty ma tutaj rolę do odegrania – naoliwia te relacje na wszystkich polach.

Paweł Szałamacha

członek zarządu Narodowego Banku Polskiego

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: