Pengab notuje w kwietniu kolejne historyczne minimum

Gospodarka / Z rynku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w kwietniu w stosunku do marcowego pomiaru o 18,9 pkt. do minus 50,8 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Bank
Fot. stock.adobe.com/Pefkos

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w kwietniu w stosunku do marcowego pomiaru o 18,9 pkt. do minus 50,8 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Wskaźnik koniunktury bankowej #Pengab spadł w kwietniu w stosunku do marcowego pomiaru o 18,9 pkt. do minus 50,8 pkt. #ZBP #banki #MonitorBankowy

Wskaźnik ocen wyniósł w kwietniu minus 49,9 pkt., czyli w porównaniu do poprzedniego odczytu spadł o 36,6 pkt. Wskaźnik prognoz był niższy o 1,1 pkt. i wyniósł minus 51,8 pkt.

Kwietniowy sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 09-27 kwietnia. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 113 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Pengab w kwietniu 2020 r.
Źródło: ZBP

Prezes ZBP: osiągnięte poziomy są bez precedensu w całej historii badań

"Kwietniowe badanie koniunktury bankowej przyniosło drugi miesiąc istotnej korekty monitorowanych wskaźników, a osiągnięte poziomy są bez precedensu w całej historii badań. Pozytywnym aspektem jest ustabilizowanie się opinii odnoszących się do dłuższej prognozy makroekonomicznej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Znaczące spadki bieżącej aktywności klientów obejmują wszystkie monitorowane rynki. Jednak w przypadku indeksów prognostycznych sześciomiesięcznych, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumpcyjnych, odnotowano zahamowanie wyraźnych spadków z minionego miesiąca" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Idzik z Kantar TNS.

>> (otwiera się na nowej zakładce)">Czytaj także: Pengab w marcu w dół, najgorszy wynik w historii pomiarów. Pandemia koronawirusa odbiła się na nastrojach bankowców >>>

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w kwietniu minus 53 pkt., czyli spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 17 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł minus 55 pkt., czyli był niższy o 52 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w kwietniu wyniósł minus 26 pkt., czyli był niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 10 pkt. Wskaźnik ocen zanotował minus 32 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 29 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła minus 85 pkt., czyli spadła o 4 pkt. mdm. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła minus 88 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1 pkt.

Ponad połowa badanych, 58 proc ocenia, że banki w Polsce są dobrze przygotowane do działania w czasie epidemii koronawirusa. Co dziesiąty badany ocenia, że przygotowanie banków w tym względzie jest słabe.

Z badania wynika, że odnotowano stosunkowo powszechny wzrost liczby wniosków o zawieszenie spłaty rat kredytów zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. W jednej trzeciej placówek bankowych wzrost wynosił ponad 50 proc. mdm w przypadku kredytów osób indywidualnych, a w jednej czwartej placówek odnotowano równie duży wzrost wniosków zawieszenia rat kredytów przedsiębiorstw.

 OCENAzmianaPROGNOZAzmiana
     
kredyty gosp. dom.:-55-52-53-17
- kredyty konsumpcyjne-66-58-57-19
- kredyty mieszkaniowe-35-49-49-13
     
kredyty przedsiębiorców:-32-29-26-10
- kredyty inwestycyjne-66-61-62-14
- kredyty obrotowe-59-57-44-8
     
depozyty gosp. dom-46-28-416
depozyty przedsiębiorców-43-20-50-1


Udostępnij artykuł: