Pengab w czerwcu w dół. Przed wakacjami osłabła aktywność klientów na rynku bankowym

Gospodarka / Z rynku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,7 pkt m/m do 25,5 pkt w czerwcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 30,7 pkt.

Bank
Bank Fot. stock.adobe.com/bluraz

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,7 pkt m/m do 25,5 pkt w czerwcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 30,7 pkt.

Jest to drugi z rzędu miesiąc osłabienia tego wskaźnika, jednak należy pamiętać, że korektę poprzedzał kilkumiesięczny okres wzrostów #Pengab #banki #ZBP

- Jest to drugi miesiąc z rzędu osłabienia tego wskaźnika, jednak należy pamiętać, że korektę poprzedzał kilkumiesięczny okres wzrostów. Czerwcowy spadek koniunktury wynika przede wszystkim ze spadku indeksu prognoz o ponad 5 punktów. Wśród szczegółowych pomiarów należy zwrócić uwagę na istotny (19 punktów) spadek oceny kredytów konsumpcyjnych oraz 10-punktowy spadek prognozy kredytów mieszkaniowych. Wśród prognoz makroekonomicznych warto wskazać wzrost ocen sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych - komentuje czerwcowe wyniki Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Pengab - czerwiec 2019

Pengab - czerwiec 2019 Źródło: ZBP

Wskaźnik ocen spadł o 0,3 pkt m/m

Wskaźnik ocen spadł o 0,3 pkt m/m do 22,5 pkt, a wskaźnik prognoz spadł o 5,1 pkt do 28,5 pkt."Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 6 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 10 pkt, a r/r poprawę o 4 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 8 pkt, a r/r jest wyższe o 3 pkt" - czytamy w raporcie.Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m obniżył się o 1 pkt i wynosi 17 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 2 pkt, a r/r poprawę o 1 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 2 pkt, a r/r jest niższe o 5 pkt, podano także.Czytaj także: Pengab spadł do 28,2 pkt. W maju słabsza dynamika wzrostu >>>

"Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m obniżył się o 2 pkt, a r/r jest niższy o 3 pkt. Indeks ocena dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 2 pkt, a r/r jest niższy o 5 pkt" - napisano dalej.Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów obniżył się o 1 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 3 pkt, a r/r spadł o 2 pkt. Natomiast indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 4 pkt, a r/r jest wyższy o 4 pkt.

Spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów

"W czerwcu odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: kredytów mieszkaniowych (m/m -8 pkt), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m -1 pkt), lokat długoterminowych przedsiębiorstw (m/m -2 pkt). Poprawę prognoz odnotowano dla rynku: kredytów obrotowych przedsiębiorstw (m/m 3 pkt), kredytów konsumpcyjnych (m/m 1 pkt)" - czytamy też w raporcie.W czerwcu prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m poprawiła się o 2 pkt, jednak r/r jest niższa o 13 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m wzrosła o 1 pkt, a r/r jest wyższa o 4 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest wyższa o 9 pkt, a r/r spadła o 3 pkt, podano także.Sondaż został przeprowadzony 7-24 czerwca br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.
Udostępnij artykuł: