Pengab w maju w górę, powraca optymizm wśród bankowców

Z rynku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w maju w stosunku do kwietniowego pomiaru o 27,4 pkt. do minus 23,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Bank
Fot. stock.adobe.com/kevers

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w maju w stosunku do kwietniowego pomiaru o 27,4 pkt. do minus 23,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Po 2 miesiącach najgłębszej korekty w historii badania koniunktury bankowej maj przyniósł odreagowanie i poprawę nastrojów wśród bankowców #Pengab #banki #KoniunkturaBankowa #ZBP

Wskaźnik ocen wyniósł w maju minus 24,1 pkt., czyli w porównaniu do poprzedniego odczytu wzrósł o 25,8 pkt. Wskaźnik prognoz był wyższy o 29,1 pkt. i wyniósł minus 22,7 pkt.

Majowy sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 5-22 maja. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 103 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Pengab - kwiecień 2020 r.
Żródło: ZBP

- Po dwóch miesiącach najgłębszej korekty w historii badania koniunktury bankowej maj przyniósł odreagowanie i poprawę nastrojów wśród bankowców. Główny wskaźnik koniunktury wzrósł o ponad 27 pkt. Wzrost był związany zarówno z lepszymi wynikami wskaźnika ocen, jak i wskaźnika prognoz. Istotnie odreagowały przewidywania 6 miesięczne odnoszące się do rynku bankowego – zarówno kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne, a także inwestycyjne charakteryzowały się kilkudziesięcioprocentowym przyrostem indeksów. W ocenie jednej trzeciej badanych placówki banków wrócą do normalnej pracy już za miesiąc. Niestety bankowcy przewidują długookresowy wpływ pandemii na polską oraz światową gospodarkę. 70 proc. badanych ocenia, że pandemia będzie negatywnie oddziaływała na polską gospodarkę w okresie od roku do pięciu lat - komentuje wyniki badania Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Pengab notuje w kwietniu kolejne historyczne minimum >>>

"Odnotowane wartości stanowią przesłankę do poprawy odczytów w kolejnych miesiącach. Poprawa bieżącej aktywności klientów obejmuje wszystkie monitorowane rynki z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych. Trzymiesięczne oraz sześciomiesięczne indeksy prognostyczne także odnotowały istotne wzrosty. Oznaki powrotu optymizmu widoczne są także w sześciomiesięcznych prognozach sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Idzik z Kantar TNS.

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w maju minus 9 pkt., czyli wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 44 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł minus 57 pkt., czyli był niższy o 2 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w maju wyniósł minus 4 pkt., czyli był wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 22 pkt. Wskaźnik ocen zanotował minus 25 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 7 pkt. 

Udostępnij artykuł: