Pengab w październiku spadł do -7.4 pkt, prognozy ostro w dół

Gospodarka / Z rynku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 12,7 pkt m/m do -7,4 pkt w październiku 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

Bank
Fot. stock.adobe.com/jro-grafik

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 12,7 pkt m/m do -7,4 pkt w październiku 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

- W pierwszych miesiącach pandemii wielu ekonomistów dyskutowało na temat potencjalnych faz kryzysu gospodarczego. Wydaje się, że druga fala zachorowań może przekreślić scenariusz szybkiego odbicia gospodarki (w postaci litery V) przewidywany przez część specjalistów. Załamanie trendu wzrostowego widzimy właśnie w najnowszym pomiarze Monitora Bankowego. Po kilku miesiącach wzrostów październik przyniósł spadki w części analizowanych indeksów. Główny pomiar koniunktury wskaźnik Pengab obniżył się o ponad 12 pkt., ostatecznie osiągając poziom -7.4 - skomentował dane Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banku Polskich.

Za szczególnie niepokojące należy uznać prognozy makroekonomiczne, które w październiku zdecydowanie pogorszyły się.

- Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 54 pkt, sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych minus 56 pkt, a sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju minus 59. Poziomy te wskazują znaczący powrót pesymizmu wśród sektora bankowego i nie są dobrym prognostykiem w perspektywie najbliższych kwartałów - dodał.

Pengab - październik 2020
Źródło: ZBP

Czytaj także: Pengab we wrześniu z trudem utrzymuje się na plusie >>>

Wskaźnik ocen spadł o 7,9 pkt m/m do -2,6 pkt, zaś wskaźnik prognoz spadł o 17,5 pkt do -12,2 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt i w październiku wynosi 6 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 10 pkt, a r/r spadło o 11 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 6 pkt, a r/r jest niższe o 19 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 37 pkt i wynosi minus 2 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 14 pkt i wynosi obecnie minus 5 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 17 pkt, a r/r spadek o 8 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 24 pkt, a r/r jest niższe o 56 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 9 pkt i wynosi minus 10 pkt.

"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt i wynosi 6 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 2 pkt, a r/r jest niższy o 10 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 4 pkt, a r/r jest niższy o 8 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych spadł m/m o 18 pkt i wynosi obecnie minus 2 pkt" - czytamy dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 8 pkt i wynosi minus 6 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 8 pkt, a r/r spadł o 3 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 6 pkt, a r/r jest niższy o 27 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 11 pkt i wynosi obecnie minus 17 pkt, podano także.

Znaczące spadki prognoz sześciomiesięcznych

W październiku odnotowano m/m znaczące spadki prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków. Największe korekty m/m odnotowano dla rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów inwestycyjnych, kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw, wskazano w raporcie.

"W październiku odnotowano znaczące pogorszenie sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 54 pkt, m/m jest niższa o 29 pkt, a r/r jest niższa o 39 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 56 pkt, m/m jest wyższa o 30 pkt, a r/r spadła o 65 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 59 pkt, m/m jest niższa o 32 pkt, a r/r jest niższa o 46 pkt" - napisano w materiale.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 7-23 października. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięły udział 104 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

Udostępnij artykuł: