Pengab wzrósł do 28,8 pkt w marcu. Jednak prognozy dla sektora bankowego coraz gorsze

Gospodarka / Raporty / Z rynku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 29,6 pkt.

Building and sign bank (done in 3d)

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 29,6 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej #Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu. - Prognozy dotyczące sektora bankowego są jednak - skomentował prezes #ZBP Krzysztof #Pietraszkiewicz

- W najnowszym pomiarze Monitora Bankowego zwraca uwagę wzrost wskaźnika ocen dzięki któremu główny indeks badania zwiększył swoją wartość o 3.2 pkt do poziomu 28.8. Wśród pomiarów szczegółowych istotny wzrost odnotowany został w zakresie kredytów mieszkaniowych (+23 pkt) oraz konsumpcyjnych (+14 pkt), a w przypadku przedsiębiorstw kredytów obrotowych (+19 pkt.) i inwestycyjnych (+14 pkt). W zakresie prognoz sześciomiesięcznych odnoszących się do banków wzrost jest już zdecydowanie mniejszy i w większości monitorowanych obszarów jednopunktowy. Warto również zwrócić uwagę, że prognozy dotyczące sektora bankowego są gorsze niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.Wskaźnik ocen wzrósł o 5,4 pkt m/m do 26 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 1,1 pkt do 31,7 pkt."Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 17 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 14 pkt, a r/r pozostało bez zmian. Saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 23 pkt, a r/r jest niższe o 10 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 3 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych jest wyższe o 9 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano w ujęciu m/m wzrost o 15 pkt, a r/r spadek o 3 pkt. Saldo ocen depozytów terminowych m/m wzrosło o 4 pkt, a r/r jest wyższe o 9 pkt, podano także."Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 8 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m jest wyższy o 14 pkt, a r/r jest spadł o 2 pkt. Indeks kredytów obrotowych m/m wzrósł o 19 pkt, a r/r jest niższy o 4 pkt" - napisano dalej.Raport NetB@nk: użytkownicy bankowości elektronicznej coraz bardziej aktywni>>Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 7 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy m/m wzrost o 17 pkt indeksu ocen depozytów bieżących oraz wzrost o 4 pkt indeksu ocen depozytów terminowych.

"W marcu odnotowano wzrost m/m: o 4 pkt indeksu prognostycznego dla kredytów mieszkaniowych, o 3 pkt dla kredytów konsumpcyjnych, o 7 pkt dla lokat terminowych osób indywidualnych, o 1 pkt dla kredytów obrotowych i o 1 pkt kredytów inwestycyjnych oraz spadek prognozy o 2 pkt dla lokat terminowych przedsiębiorstw" - czytamy też w raporcie.W marcu prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m wzrosła o 3 pkt, a r/r jest niższa o 24 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m wzrosła o 5 pkt, a r/r jest niższa o 18 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m wzrosła o 23 pkt, a r/r jest wyższa o 7 pkt, podał też Kantar.Sondaż został przeprowadzony 7-21 marca br. W badaniu wzięło udział 121 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: