PFR nie planuje opóźnienia terminu wdrożenia PPK w sektorze publicznym

Mój plan emerytalny

Nie ma planów przesuwania terminu wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w instytucjach sektora publicznego, są zabezpieczone środki w budżecie na ten cel, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. PPK mają być wdrożone w sektorze publicznym na początku 2021 roku.

Paweł Borys
Paweł Borys Fot. aleBank.pl

Nie ma planów przesuwania terminu wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w instytucjach sektora publicznego, są zabezpieczone środki w budżecie na ten cel, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. PPK mają być wdrożone w sektorze publicznym na początku 2021 roku.

"Nie ma planów przesuwania tego terminu, są zabezpieczone środki w budżecie na ten cel. Trzeba wdrożyć tę reformę i warto, aby w przyszłym roku przeprowadzić ostateczne uporządkowanie kwestii OFE.

Chodzi o to, żeby stabilizować rozwiązania emerytalne i żeby ludzie gromadzili jak najwięcej środków zarówno w publicznym systemie jak i w dodatkowych, prywatnych programach" - powiedział Paweł Borys w wywiadzie dla Interii.pl.

Nie może być tak, że w każdym kryzysie czy przy spadku dynamiki PKB wyjdzie grupa posłów z projektem zawieszania programów emerytalnych

Według niego, propozycja, by w związku z pandemią zawiesić obowiązek odprowadzania składek albo przesunąć termin dla pracowników sfery budżetowej to "fatalny pomysł".

"Biorąc pod uwagę, że wcześniej naruszono zaufanie do systemu poprzez zmiany w OFE, nie należy w tej chwili dokonywać jakichkolwiek zmian w programie PPK, bo trzeba budować stabilność takich rozwiązań. Tym bardziej, że mamy stabilną sytuację na rynku pracy, wynagrodzenia rosną o ponad 5%.

Nie ma uzasadnienia do przesuwania programu. Jeśli w PPK uczestniczy około 40% pracowników, to biorąc pod uwagę, że składka po stronie pracodawcy wynosi 1,5%, łączny koszt z tytułu programu wynosi zaledwie około 0,5% kosztów wynagrodzeń - zauważa szef PFR.

Czytaj także: Możliwe zawieszenie programu PPK?

Drugi istotny argument dotyczy tego, że zwłaszcza w czasie pandemii, ważne jest zabezpieczenie finansowe. Dlatego propozycje przesuwania czy zawieszania oznaczałyby kolejną destabilizację i podważanie zaufania do programów emerytalnych i jest to nieodpowiedzialne.

Nie może być tak, że w każdym kryzysie czy przy spadku dynamiki PKB wyjdzie grupa posłów z projektem zawieszania programów emerytalnych" - argumentował Borys.

Szef PFR odniósł się do faktu, że grupa posłów Koalicji Obywatelskiej w dniu 22.10.2020 roku wniosła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, który przewiduje odroczenie terminu wdrożenia PPK.

W ocenie wnioskodawców obecnie pracodawcy powinni skupić się na przeciwdziałaniu negatywnym skutkom drugiej fali pandemii, a w szczególności na utrzymaniu miejsc pracy, a nie na wdrażaniu nowych, skomplikowanych administracyjnie oraz kosztownych rozwiązań jak ma to miejsce w przypadku PPK.

Źródło: ISBnews, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: