PFR Nieruchomości: 80 lokali z Funduszu Mieszkań na Wynajem czeka w Łodzi na najemców

Nieruchomości / Rynek

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice – Łódź dołącza do grona miast, w których obecne są nowoczesne mieszkania na wynajem oferowane przez Fundusz. Do dyspozycji najemców jest 80 lokali w inwestycji położonej na łódzkich Bałutach. Kolejne powstaną w ścisłym centrum miasta, czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.

Łódź, budynek Funduszu Mieszkań na Wynajem u zbiegu ulic Zgierskiej i Wspólnej.
Łódź, budynek Funduszu Mieszkań na Wynajem u zbiegu ulic Zgierskiej i Wspólnej. Źródło: PFR Nieruchomości

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice – Łódź dołącza do grona miast, w których obecne są nowoczesne mieszkania na wynajem oferowane przez Fundusz. Do dyspozycji najemców jest 80 lokali w inwestycji położonej na łódzkich Bałutach. Kolejne powstaną w ścisłym centrum miasta, czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.

Budynek Funduszu Mieszkań na Wynajem położony jest u zbiegu ulic Zgierskiej i Wspólnej, co oznacza, że do centrum Łodzi można dostać się w niecały kwadrans.

Fundusz docenia długoletnich najemców – im dłuższy okres umowy, tym niższa stawka czynszu

Poza bardzo dobrym skomunikowaniem inwestycji z innymi częściami miasta, jej atutem jest położenie w bliskim sąsiedztwie szkół, przedszkoli, punktów usługowych i sklepów, np. by dotrzeć do Manufaktury – jednego z największych łódzkich centrów handlowych – wystarczą cztery przystanki tramwajowe.

Mieszkania od 30 do 90 mkw.

Tym, co wyróżnia ofertę Funduszu są nowocześnie wykończone i wyposażone mieszkania, w których można zamieszkać od razu po podpisaniu umowy i dopełnieniu niezbędnych formalności. Na najemców czekają w pełni wyposażone łazienki i umeblowane kuchnie posiadające sprzęt AGD.

Budynek przy ul. Wspólnej oferuje szeroki wybór mieszkań i  dostępnych metraży, są tu zarówno niespełna 30-metrowe kawalerki,  jak i M4 z powierzchnią sięgającą niemal 90 mkw.

Na najemców czekają w pełni wyposażone łazienki i umeblowane kuchnie posiadające sprzęt AGD

Do dyspozycji są także 84 miejsca parkingowe w garażu podziemnym oraz 52 komórki lokatorskie. Najemcy mogą korzystać także z przestronnego, zielonego patio zlokalizowanego we wschodniej części inwestycji. Niepodważalną zaletą wynajmu jest także gwarantowana w umowie obsługa klienta. Fundusz oferuje utworzony specjalnie na te potrzeby 24-godzinny serwis, którego zadaniem jest naprawianie awarii i usterek.

Czytaj także: Czynsze za wynajem spadają, mieszkania drożeją, a młodzi Polacy wolą wynajmować niż kupować

Umowa najmu instytucjonalnego

Fundusz Mieszkań na Wynajem oferuje mieszkania w formule najmu instytucjonalnego. Oznacza to, że każdy najemca może mieć pewność, że wywiązując się ze swoich zobowiązań nie zostanie postawiony wobec konieczności opuszczenia lokalu przed terminem zakończenia umowy. Co więcej,  z Funduszem można zawrzeć umowę długoterminową nawet na 6 lat, a sam proces wynajęcia mieszkania jest bardzo prosty.

Wystarczy odwiedzić stronę www.funduszmieszkan.pl, wybrać lokalizację, a następnie umówić się na obejrzenie wybranych z oferty mieszkań. Po dopełnieniu wszystkich formalności, m.in. zweryfikowaniu zdolności czynszowej, sporządzana jest umowa najmu.

Każdy najemca może mieć pewność, że wywiązując się ze swoich zobowiązań nie zostanie postawiony wobec konieczności opuszczenia lokalu przed terminem zakończenia umowy

Warto pamiętać, że Fundusz docenia długoletnich najemców – im dłuższy okres umowy, tym niższa stawka czynszu. Ważną informacją dla poszukujących stabilności jest to, że każdy najemca na czas trwania umowy może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu.

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pionierską inicjatywą Banku Gospodarstwa Krajowego, która została powołana w 2014 roku, by  stworzyć  rynek najmu instytucjonalnego w Polsce. Od tego czasu oferta Funduszu stale się powiększa, obecnie dysponuje on 2049 mieszkaniami w 17 lokalizacjach głównie w największych polskich miastach. Poziom wynajęcia mieszkań sięga 95%.

Czytaj także: Polski Ład podbije ceny nieruchomości?

Rozmowa z Rafałem Malikiem, Dyrektorem Pionu Zarządzania Nieruchomościami PFR Nieruchomości S.A.

Dlaczego Łódź?

Rafał Malik: Łódź, pomimo, że jest trzecim największym miastem w Polsce, przez wiele lat była miastem niedocenionym, miastem, które bardzo odczuło negatywne skutki transformacji ustrojowej. Jednak od lat coraz częściej o Łodzi mówi się jako o miejscu z dużym potencjałem rozwojowym i jest ku temu kilka powodów. Łódź stała się ważnym centrum nowoczesnych usług dla biznesu, coraz więcej firm spoza miasta planuje lokować tu swoje oddziały. My widzimy ten potencjał dużo szerzej.

To oferta dla wszystkich. Nie skupiamy się na jednej docelowej grupie wiekowej czy zawodowej

Łódź jest miastem z dużą migracją zewnętrzną, są to głównie obywatele wschodniej Europy, którzy wybierają to miasto jako nowe miejsce do życia. Ponadto, każdego roku do Łodzi przyjeżdża duża liczba studentów. Niezaprzeczalnym atutem jest również samorząd miasta, który jest otwarty na współpracę z biznesem oraz sami jego mieszkańcy, którzy widzą w Łodzi coraz lepsze miejsce do życia. Dlatego wielu inwestorów patrzy na Łódź coraz przychylniejszym okiem.

 Na jak długo można zawrzeć umowę najmu z Funduszem?

‒ Zaczynamy już od sześciu miesięcy. Z reguły nasi mieszkańcy nie podpisują dłuższych umów niż te na 2‒3 lata. Zwykle po tym okresie najemcy je przedłużają. W czasie pandemii, głównie z racji atmosfery niepewności na rynku pracy – nasi najemncy zawierali więcej umów na krótsze okresy. Jednak, od kilku miesięcy widzimy, że ta tendencja się odwraca i wracamy do normalności sprzed 2020 roku.

Mamy najemców, którzy mieszkają u nas już sześć lat – czyli od samego początku uruchomienia pierwszych projektów Funduszu Mieszkań na Wynajem. Są też osoby, które podążają za naszymi inwestycjami, np. pierwsze umowy podpisały w Warszawie czy Poznaniu, a teraz mieszkają w naszych trójmiejskich nieruchomościach, bo sytuacja zawodowa zmusiła ich do przeprowadzki.

Jakie korzyści niesie ze sobą najem instytucjonalny w Funduszu?

‒ Przede wszystkim bezpieczeństwo dla obu stron umowy. Zdolność czynszowa przyszłego najemcy zostaje zweryfikowana. My zyskujemy pewność, że daną osobę stać na najem naszego mieszkania. Z kolei najemca zyskuje bezpieczną umowę najmu oraz wysoki standard mieszkania. Kolejnym atutem jest 24 godzinny serwis. Nasi najemcy wiedzą, że cokolwiek wydarzy się w mieszkaniu – czy to będzie usterka hydrauliczna, elektryczna – mogą się zwrócić do naszego całodobowego serwisu i zostanie im udzielona pomoc.

Do kogo skierowana jest ta oferta?

‒ To oferta dla wszystkich. Nie skupiamy się na jednej docelowej grupie wiekowej czy zawodowej. Nasi najemcy to zarówno studenci, jak i młode pary, single, ale także emeryci, którzy sprzedają swoje nieruchomości i zamieszkują u nas, bo czują się bezpieczniej.

Rynek mieszkań na wynajem nadal będzie się rozwijał, zagraniczni inwestorzy wiedzą, że stopy zwrotu na polskim rynku będą dwukrotnie wyższe niż na rynku skandynawskim czy rynkach anglosaskich

Pojawiają się coraz częściej osoby dojrzałe, które wracają zza granicy, ale nie chcą w Polsce nabywać nieruchomości i wynajmują mieszkanie z Funduszu. Mamy małżeństwa z Stanów Zjednoczonych czy ze Skandynawii, które traktują nasze lokale jako docelowe miejsca zamieszkania

Jakie są perspektywy przed polskim rynkiem najmu instytucjonalnego?

‒ Fundusz Mieszkań na Wynajem był polskim pionierem rozwoju najmu instytucjonalnego. Od sześciu lat bacznie rynek ten obserwujemy ‒ także w zakresie zwiększającej się na nim konkurencji. Przyjmuje się, że obecnie liczba mieszkań, które są w wynajmie kształtuje się na poziomie 8 procent. Liczymy, że w ciągu najbliższej dekady ta liczba wzrośnie dwukrotnie. Nie sądzę, byśmy osiągnęli poziom Europy Zachodniej.

Fundusz dysponuje 2049 mieszkaniami w 17 lokalizacjach

Wciąż większość Polaków chce mieć mieszkanie na własność, wynika to głównie z naszej mentalności, a także z zaszłości historycznych. Jednak, pewne jest to, że rynek mieszkań na wynajem nadal będzie się rozwijał, także dlatego, że zagraniczni inwestorzy wiedzą, że stopy zwrotu na polskim rynku będą dwukrotnie wyższe niż na rynku skandynawskim czy rynkach anglosaskich.

Czy Fundusz planuje kolejne inwestycje na terenie Łodzi?

‒ Zamierzamy rozwijać swoją ofertę, będzie to kolejny projekt w Łodzi przy ul. Składowej. Zakładamy powstanie ciekawego, kameralnego projektu, swoim kształtem nawiązującego do istniejącej wcześniej w tym miejscu kamienicy. Planujemy powstanie ponad 60 mieszkań. Bliskość Dworca Łódź Fabryczna i nowoczesnego centrum biurowego sprawia, że jest to lokalizacja premium. Chcemy, by był to budynek o podwyższonym standardzie dla wymagającego najemcy.

Czytaj także: Za wynajem mieszkania w Europie płaci już 31 proc. gospodarstw domowych, w Polsce tylko 4 proc.

Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij artykuł: