PFR sprzedał koronaobligacje o wartości nominalnej 15,2 mld zł

Firma / Gospodarka

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wyemitował w piątek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 5-letnie papiery o wartości nominalnej 15,2 mld zł, poinformował prezes PFR Paweł Borys.

Paweł Borys
By Anna Mościcka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53208155

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wyemitował w piątek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 5-letnie papiery o wartości nominalnej 15,2 mld zł, poinformował prezes PFR Paweł Borys.

W ciągu ostatnich 5 dni do firm trafiło ponad 9 mld zł subwencji #TarczaFinansowaPFR. Łącznie od początku trwania programu mikrofirmy otrzymały już 10 mld zł, a małe i średnie przedsiębiorstwa 24 mld zł @Grupa_PFR

"Jesteśmy na półmetku! W ostatnich 3 tygodniach już 50 mld zł pozyskał @Grupa_PFR z emisji obligacji na #TarczaFinansowaPFR. Dzisiaj kolejna udana sprzedaż 5L obligacji o wartości 15,2 mld zł po dobrym koszcie 1,625%. Finansowanie wsparcia dla firm i pracowników zapewnione" - napisał Borys na swoim profilu na Twitterze.

Pierwsza emisja obligacji w ramach programu miała miejsce 27 kwietnia. Borys zapowiadał później, że kolejne obligacje emitowane na sfinansowanie tarczy finansowej będą emitowane co 1-2 tygodnie i będą miały terminy zapadalności od 2 do 10 lat.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Finansowanie tarczy finansowej, której wartość opiewa na ok. 100 mld zł, będzie pochodziło z emisji obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa przez PFR, natomiast Narodowy Bank Polski (NBP) będzie mógł skupować te papiery od banków komercyjnych.

169,1 tys. firm otrzymało 34 mld zł subwencji w ramach tarczy finansowej

Subwencje w ramach tarczy finansowej otrzymało 169 061 firm, na konta których za pośrednictwem banków wypłacono 34 mld zł, podał także PFR.

Czytaj także: Co robią banki, aby szybko i skutecznie obsługiwać przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie z tarczy finansowej?

"Tylko w ciągu ostatnich 5 dni do firm trafiło ponad 9 mld zł subwencji #TarczaFinansowaPFR. Łącznie od początku trwania programu mikrofirmy otrzymały już 10 mld zł, a małe i średnie przedsiębiorstwa 24 mld zł" - czytamy na profilu PFR na Twitterze.

Od 29 kwietnia 17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych przyjmuje drogą elektroniczną wnioski o udzielenie subwencji w ramach programu. Mikrofirmy (zatrudniające co najmniej 1 pracownika) oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci subwencji finansowych o łącznej wartości 75 mld zł. Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł. 75% subwencji może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: