PFR wyemituje 7-letnie obligacje za maksymalnie 500 mln zł, które obejmie EIB

Gospodarka

Polski Fundusz Rozwoju wyemituje 10 grudnia 7-letnie obligacje PFR1227 o kuponie 1,40 proc. za maksymalnie 500 mln zł, które obejmie Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) - wynika z listu emisyjnego. Emisja zasili program pomocowy PFR dla małych i średnich firm.

Logo PFR
By Anna Mościcka - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53567459

Polski Fundusz Rozwoju wyemituje 10 grudnia 7-letnie obligacje PFR1227 o kuponie 1,40 proc. za maksymalnie 500 mln zł, które obejmie Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) - wynika z listu emisyjnego. Emisja zasili program pomocowy PFR dla małych i średnich firm.

"2 grudnia 2020 r. emitent oraz Europejski Bank Inwestycyjny (inwestor) zawiązali umowę subskrypcji, na mocy której inwestor zgodził się złożyć zapis na obligacje, pod warunkiem spełnienia określonych warunków, wskazanych w umowie subskrypcji" - napisano w liście emisyjnym.

Cena emisyjna jednej obligacji to 1 mln zł.

Czytaj także: Paweł Borys: do lutego PFR planuje emisję obligacji za ok. 5 mld zł >>>

Pod koniec listopada prezes PFR Paweł Borys informował, że na sfinansowanie Tarczy 2.0, uruchomionej w związku z II falą pandemii, PFR planuje do kwietnia 2021 r. emisje obligacji na łączną kwotę ok. 20 mld zł lub więcej, a najbliższa emisja na ok. 5 mld zł planowana jest na początek stycznia. Tenory w nowych emisjach będą wynosić od 3 do 10 lat, a środki po około połowie mają zasilić programy pomocowe dla MŚP i dużych firm.

Program wsparcia krajowych przedsiębiorstw

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw różnej wielkości dotkniętych przez epidemię koronawirusa o pierwotnie deklarowanej wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. Do tej pory PFR wyemitował obligacje o wartości nominalnej 62 mld zł.

W ramach zakończonych w lipcu programów dla mikro-, małych i średnich firm (program do 75 mld zł) PFR wypłacił 60,7 mld zł. PFR planuje wznowić od stycznia program pomocowy dla MŚP dla branż dotkniętych restrykcjami w II fali pandemii, po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

PFR prowadzi także program wsparcia dla dużych firm o wartości do 25 mld zł, który składa się z trzech instrumentów: finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł, finansowania preferencyjnego o wartości 7,5 mld zł i finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7,5 mld zł

Do końca października PFR pozytywnie rozpatrzył wnioski za 1,4 mld zł dla dużych firm. Od tamtej pory PFR poinformował m.in. o udzieleniu finansowania dla JSW za 1 mld zł.

Udostępnij artykuł: