PGE, Enea i Tauron złożyły w UOKiK wniosek ws. wspólnych przedsiębiorców

Gospodarka

Polska Grupa Energetyczna (PGE), Enea oraz Tauron Polska Energia złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z utworzeniem wspólnych przedsiębiorców, podał Urząd.

Urząd Ochrony KOnkurencji i Konsumentów - UOKIK - Logo
Źródło: UOKiK

Polska Grupa Energetyczna (PGE), Enea oraz Tauron Polska Energia złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z utworzeniem wspólnych przedsiębiorców, podał Urząd.

Wniosek wpłynął 5 lipca, sprawa jest w toku.

"Koncentracja polega na utworzeniu przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. z siedzibą w Warszawie, Enea S.A. z siedzibą w Poznaniu, oraz Tauron Polska Energia S.A. z siedzibą w Katowicach wspólnych przedsiębiorców" - czytamy w komunikacie. 

Czytaj także: Morska energetyka wiatrowa: PGE, Enea i Tauron mają list intencyjny ws. współpracy przy projektach offshore >>>

W styczniu br. PGE, Enea i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca za pośrednictwem wspólnego podmiotu ma dotyczyć nowych projektów na Bałtyku.

Czytaj także: Tauron przejmuje farmy wiatrowe grupy in.ventus. Jest zgoda UOKiK >>>

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Czytaj także: PGE: 808 mln zł zysku netto, 2,21 mld zł EBITDA w I kw. 2021 r. >>>

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: