Pierwsi beneficjenci Tarczy PFR 1.0 zaczną spłatę subwencji w poniedziałek 26 lipca

Firma

75 proc. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0, dostało już decyzje o umorzeniu ‒ powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jest to łącznie 30 mld zł.

Fot. Polski Fundusz Rozwoju / PFR

75 proc. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0, dostało już decyzje o umorzeniu ‒ powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jest to łącznie 30 mld zł.

Wiceprezes PFR wskazał, że z 348 tys. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0 decyzję o umorzeniu otrzymało 260 tys., czyli 75 proc. przedsiębiorstw.

W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w 2020 roku, PFR wypłacił 61 mld zł

Zaznaczył, że 82 proc. z nich zaaprobowało wyliczoną i przedstawioną przez PFR wartość umorzenia, 10 proc. decyzji wymagało zmian (np. w wyniku oświadczeń o stratach), a 7 ‒ 8 proc. decyzji jest w zawieszeniu.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa dla kolejnych 60 branż już działa, część firm oczekuje pełnych rekompensat

Umorzenia do 63%

‒ PFR jeszcze weryfikuje dane, żeby nie wydawać negatywnych dla przedsiębiorców werdyktów ‒ wyjaśnił. ‒ Do tej pory umorzyliśmy ok. 30 mld zł, przy czym średnio jest to ok. 63 proc. kwoty, którą przedsiębiorca otrzymał ‒ powiedział Bartosz Marczuk.

Ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy PFR 1.0 wyniesie ok. 40 mld zł, plus ok. 7 mld zł z tytułu zaniechania poboru podatków

Dodał, że prawie 40 tys. firm uprawnionych jest do zatrzymania 100 proc. wsparcia i są to głównie przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte wprowadzonymi w wyniku pandemii ograniczeniami, działające pod 54 kodami PKD.

Czytaj także: Jarosław Gowin na Forum Bankowym 2021: szybki transfer środków pomocowych do firm nie byłby możliwy bez sprawnego sektora bankowego

26 lipca początek spłat subwencji z Tarczy PFR 1.0

Przypomniał, że kwotę subwencji, która pozostanie po umorzeniu, firmy powinny uiścić w banku w 24 ratach bez żadnych odsetek, a pierwsi beneficjenci Tarczy PFR 1.0 zaczną spłatę w poniedziałek 26 lipca.

‒ Biorąc pod uwagę, że jesteśmy już bardzo zaawansowani w procesie umorzeń, można się spodziewać, że ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy PFR 1.0 wyniesie ok. 40 mld zł, plus ok. 7 mld zł z tytułu zaniechania poboru podatków ‒ podsumował wiceprezes PFR.

Przypomniał, że PFR w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów przesunął termin wydania pierwszych decyzji o umorzeniu subwencji z 31 maja na 1 czerwca. Rozporządzenie opublikowano 16 lipca br.

W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w 2020 roku, PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

Czytaj także: Pożyczki na spłatę rat kredytowych dla firm od Agencji Rozwoju Przemysłu

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: