Pierwsza podwyżka stóp procentowych w Turcji od czasu kryzysu walutowego w 2018 r.

Gospodarka

Bank centralny Turcji (CTB) podniósł benchmarkową jednotygodniową stopę repo o 200 pb do 10,25 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Wykres na tle flagi Turcji
Fot. stock.adobe.com/Frank Parker

Bank centralny Turcji (CTB) podniósł benchmarkową jednotygodniową stopę repo o 200 pb do 10,25 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Bank centralny Turcji (#CTB) podniósł benchmarkową jednotygodniową stopę repo o 200 pb do 10,25 proc. #StopyProcentowe #Turcja

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pozostaną bez zmian, na poziomie 8,25 proc.

To pierwsza podwyżka stóp procentowych w Turcji od czasu kryzysu walutowego w 2018 r.

Inflacja wyższa niż przewidywano

„W wyniku szybkiego ożywienia gospodarczego, z silną dynamiką kredytową i zmianami na rynku finansowym, inflacja podążała ścieżką wyższą, niż przewidywano” – napisano w komunikacie po posiedzeniu banku.

„Komitet ocenił, że kroki zacieśniające powinny zostać wzmocnione w celu ograniczenia oczekiwań inflacyjnych i osłabienia zagrożeń dla perspektyw inflacyjnych” – dodano.

CTB dziewięć razy z rzędu obniżył koszty kredytu

Podczas posiedzeń od lipca 2019 r. do maja 2020 r. CTB dziewięć razy z rzędu obniżył koszty kredytu - o 50, 100, 100, 50, 75, 200, 250, 325, 425 pb odpowiednio, czyli 1.575 pb łącznie. Wszystkie obniżki kosztów kredytu nastąpiły po zmianie prezesa CTB.

Pomimo apeli prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o obniżenie kosztów kredytu, bank centralny na bieżąco reagował na zawirowania rynkowe, codziennie zmieniając koszt finansowania, przez modyfikację ilości płynności dostępnej dla pożyczkodawców w ramach różnych stóp procentowych.

“Pozytywna niespodzianka” CTB

Według Timothy’ego Asha, stratega w BlueBay Asset Management, czwartkowa decyzja CTB to “pozytywna niespodzianka”.

„Sugeruje to, że turecki bank centralny posłuchał rynku i zdecydował, że musi działać, aby uniknąć chaotycznej dewaluacji i potencjalnego kryzysu bilansu płatniczego. Zagrożenie jeszcze nie minęło, ale CTB ma teraz szansę, by walczyć” - powiedział Ash.

Czytaj także: Narodowy Bank Węgier podniósł 1-tygodniową stopę proc. o 15 pb, do 0,75 proc. >>>

Decyzja banku pod kierownictwem Murata Uysala może zdenerwować prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który wielokrotnie wygłaszał przekonanie, że podnoszenie stóp procentowych powoduje wzrost inflacji. Większość ekonomistów i banków centralnych na całym świecie uważa, że jest odwrotnie.

7 lipca 2019 r. prezydent Erdogan zdymisjonował Murata Cetinkayę i powołał na jego miejsce Murata Uysala.

W ocenie niektórych analityków presja na tureckiej lirze i pogarszające się perspektywy inflacyjne uzasadniały podwyżkę.

„Decyzja nie była oczekiwana przez większość ekonomistów i pokazuje, że bank centralny zwrócił uwagę na sygnały ostrzegawcze, które pojawiały się wobec liry. Spodziewamy się odbicia liry w krótkim okresie, chociaż długoterminowe czynniki ryzyka nadal pozostają w mocy” – powiedział analityk Bloomberg Economics Ven Ram.

„Podwyżka stóp była pilnie potrzebna i w końcu bank centralny Turcji zdecydował się na nią. Musimy jednak być świadomi, że dzisiejsza podwyżka stóp procentowych może nadal nie okazać się wystarczająca, aby ustabilizować kurs liry w trwały sposób, bez postępów administracji Erdogana w zakresie reform strukturalnych” - powiedział Piotr Matys, londyński strateg Rabobanku.

Turecka lira umacnia się względem dolara o 0,93 proc. do 7,6125. (

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: