Pierwszy doustny lek na COVID-19 firmy Pfizer ze zgodą EMA

Gospodarka

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu Covid-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer.

Logo Pfizer na budynku siedziby firmy
Fot. stock.adobe.com/cbies

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu Covid-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer.

EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu preparatu Paxlovid dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka.

Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu Covid-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i ritonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 działa poprzez zmniejszenie zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego Covid-19) do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.

Leczenie produktem Paxlovid znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów

EMA stwierdziła, że leczenie produktem Paxlovid znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ryzyko ciężkiego Covid-19. Analizę przeprowadzono u pacjentów, którzy otrzymali Paxlovid lub placebo (leczenie pozorowane) w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów Covid-19.

Większość pacjentów biorących udział w badaniu była zakażona wariantem koronawirusa Delta. Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że Paxlovid będzie również aktywny przeciwko Omikronowi i innym wariantom - podała EMA.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: premier zapowiada skrócenie kwarantanny i darmowe testy na COVID-19 w aptekach >>>

EMA twierdzi, że rytonawir wpływa na działanie wielu innych leków, a ostrzeżenia i porady zostały zawarte w informacji o produkcie Paxlovid. Ponadto firma Pfizer udostępniła na swojej stronie internetowej narzędzie dotyczące interakcji z lekami, do którego można uzyskać dostęp za pomocą kodu QR zawartego w informacji o produkcie i na opakowaniu zewnętrznym.

Według EMA korzyści płynące ze stosowania leku przewyższają ryzyko.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: