Pierwszy w Polsce fundusz hedge-Solution One – pozyskał 14 mln zł w pół roku i zarobił prawie 9%

Finanse i gospodarka

Solution One, pierwszy w Polsce fundusz hedgingowy, pozyskał w pół roku 14 mln zł aktywów i, co najważniejsze, wypracował dla swoich klientów prawie 9% stopę zwrotu. Fundusz został utworzony w ramach Saturn TFI.

Solution One jest funduszem o charakterze zamkniętym, który swoje strategie inwestycyjne realizuje na rynku stopy procentowej,  Forex, akcji oraz obligacji.

„Wykorzystujemy nieefektywności rynków. Fundusze tego typu pozostają zazwyczaj niewielkie z uwagi na fakt, że  oparte są na pojawiających się okazjach rynkowych, które mogą zostać zaburzone przez pojawienie się zbyt dużego kapitału”  – powiedział Tomasz Piwoński, Zarządzający Solution One. „Oczekujemy, że będziemy musieli zamknąć przyjmowanie nowych klientów przy poziomie około 100-150 mln zł aktywów”

Inicjatorem powstania funduszu jest Dawid Kustra, który pracując na stanowisku Dyrektora pewnego czołowego domu maklerskiego, zauważył że rachunek jednego z obsługiwanych klientów jako jedyny notuje systematyczne ponadprzeciętne wyniki. Klientem tym był Tomasz Piwoński – inwestor, który od 2011 r. posiada udokumentowany Track Reckord z rocznymi stopami zwrotu powyżej 29%. W ten sposób narodził się pomysł funduszu hedgingowego z prawdziwego zdarzenia, bazującego na strategiach Piwońskiego.

„Solution One przeznaczony jest przede wszystkim dla zamożnych klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych” – mówi Dawid Kustra, obecnie kierujący sprzedażą Funduszu w Saturn TFI. „Dajemy możliwość osiągania ponadprzeciętnych stóp zwrotu niezależnie od koniunktury na rynkach akcji, obligacji czy kursów walut, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu ryzyka.”

„Bazujemy na takich strategiach jak arbitraż, transakcje o bardzo wysokich współczynnikach zysku do ryzyka oraz carry tradingu”- mówi Tomasz Piwoński – „Wykorzystujemy także wszelkie zawirowania na świecie, na przykład bardzo wysokie stopy procentowe w Turcji czy jeszcze do niedawna ustalenie sztywnego dolnego poziomu kursu EUR/CHF, zawirowania na rublu itp. Im większe zawirowania i niepewność na świecie tym więcej okazji inwestycyjnych.

Fundusz oferowany jest w ramach Saturn TFI, a zarządzającym funduszem jest dom inwestycyjny Solution Partners.

Zobacz też: Tomasz Piwoński będzie prelegentem na konferencji Wall Street w Karpaczu

Artur Małek,
Rzecznik Prasowy
Solution One

 
Udostępnij artykuł: