PIT 2017: urząd skarbowy sam rozliczy za nas podatek. Wystarczy złożyć wniosek PIT-WZ

Finanse osobiste

Mówi się, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Obowiązku rozliczenia tych ostatnich, o ile nie chcemy narazić się na dotkliwe kary, nie unikniemy, możemy jednak to zadanie sobie znacznie ułatwić. Zamiast samemu ślęczeć nad formularzem PIT-37, możemy wyręczyć się… urzędem skarbowym.

Kalkulator z klawiszami: tax
Fot. Pixabay.com

Mówi się, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Obowiązku rozliczenia tych ostatnich, o ile nie chcemy narazić się na dotkliwe kary, nie unikniemy, możemy jednak to zadanie sobie znacznie ułatwić. Zamiast samemu ślęczeć nad formularzem PIT-37, możemy wyręczyć się… urzędem skarbowym.

#AnnaMisiak z #MDDP: urząd skarbowy może przygotować za podatnika PIT-37. Musimy jedynie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym wniosek PIT-WZ #PIT #podatki #UrzadSkarbowy @MDDP_Polska

To urząd skarbowy może bowiem przygotować za podatnika zeznanie roczne, przypomina Anna Misiak, partner, szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców, doradca podatkowy w MDDP.Jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości, musimy wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym wniosek PIT-WZ, dodaje ekspertka. Po otrzymaniu takiego wniosku urząd skarbowy na podstawie informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach przygotuje jego zeznanie roczne. Przypomnijmy, że informacje do tego potrzebne zawarte są w PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/11A, które zobowiązani są składać w urzędzie skarbowym płatnicy.

PIT-WZ nie dla wszystkich

Czas na złożenie PIT-WZ mamy do 16 kwietnia.- Na podstawie wniosku PIT-WZ urząd skarbowy wypełni za podatnika PIT-37. Jest to de facto zeznanie podatkowe, które obowiązuje podatników osiągających dochody, od których płatnicy w ciągu roku byli zobowiązani pobierać zaliczki na podatek – wyjaśnia Anna Misiak.Z tego rozwiązania mogą więc skorzystać osoby zatrudnione w ciągu roku na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, osiągający przychody z zasiadania w zarządzie lub radzie nadzorczej, a również emeryci czy renciści. Urząd skarbowy przygotuje w ten sposób zeznanie wyżej wymienionych podatników, także wtedy, gdy rozliczają się samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem czy małoletnim dzieckiem.- Z tego rozwiązania mogą również skorzystać podatnicy, którzy otrzymali PIT8-C, ale od płatnika, który nie był co prawda zobowiązany do poboru zaliczek na podatek, niemniej jednak wskazuje, że dany podatnik uzyskał od tego płatnika inne dochody, od których z kolei obowiązek zapłacenia podatku powstaje właśnie w zeznaniu rocznym – dodaje ekspertka. 

Z tej metody rozliczenia rocznego nie mogą skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą czy też uzyskują np. dochody zagraniczne, dochody z najmu opodatkowane progresywnie lub z kapitałów pieniężnych. Z tych innych przychodów muszą rozliczyć się samodzielnie. Trzeba zatem zweryfikować, czy przychody uzyskane w 2017 r. wymagają wyłącznie złożenia PIT-37, czy też konieczny, ze względu na inne dochody, byłby PIT-36. Osobno należy potraktować obowiązek złożenia PIT-38.

Zeznanie przygotowane przez urząd skarbowy można odrzucić

Wniosek PIT-WZ możemy złożyć, jak informuje Ministerstwo Finansów, za pośrednictwem Portalu Podatkowego, bankowości elektronicznej lub systemu e-Deklaracje.W ciągu 5 dni roboczych od wysłania wniosku, urząd skarbowy za pośrednictwem e-maila poinformuje nas o sporządzeniu zeznania. Tak wstępnie przygotowany PIT-37 możemy zaakceptować lub też odrzucić, jeżeli np. zauważymy w nim jakieś błędy czy niezgodności.Jeśli do 30 kwietnia nie zrobimy nic, czyli ani nie zaakceptujemy, ani też nie odrzucimy przygotowanego przez urząd skarbowy zeznania, będzie to oznaczać tym samym jego złożenie.- Jeżeli jednak okazałoby się, że są potrzebne jakieś zmiany w tym zeznaniu, można złożyć korektę – przypomina Anna Misiak.

Prawo do skorzystania z ulg podatkowych i przekazania 1 proc.

Podatnicy składający wniosek PIT-WZ mogą skorzystać również z możliwości przekazania 1 proc. swojego podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego czy z prawa do wskazanych ulg podatkowych.- Składając PIT-WZ, mamy możliwość zaznaczenia np. informacji o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu bądź o innej wysokości faktycznie poniesionych wydatków, które są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Tak może być np. w przypadku dojazdów do pracy w innej miejscowości, umów o dzieło czy umów-zleceń. Mamy możliwość wskazania, że chcemy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej lub z ulgi na dzieci i wskazania, że 1 proc. naszego podatku chcemy przeznaczyć na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego – wyjaśnia ekspertka.Jak widać zatem, złożenie wniosku PIT-WZ nie jest trudne ani czasochłonne, nie pozbawia prawa do przysługujących nam ulg podatkowych czy możliwości samodzielnego wskazania OPP, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku. Może za to uchronić nas przed popełnieniem błędów i pomyłek, jakie wkradają się w czasie samodzielnego przygotowywania zeznania rocznego.
Udostępnij artykuł: