PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle

Finanse osobiste

To już ostatni weekend na rozliczenie! - alarmuje Ministerstwo Finansów na Twitterze

Rozliczenie podatkowe PIT 2018
Fot. stock.adobe.com/Patrycja

To już ostatni weekend na rozliczenie! - alarmuje Ministerstwo Finansów na Twitterze

Robert Lidke: Nie należy być zbyt leniwym i warto mimo wszystko zajrzeć do swojej deklaracji podatkowej przygotowanej przez fiskusa #TwójePIT

Usługa Twój e-PIT oferowana przez Ministerstwo Finansów może rozleniwić podatnika tym bardziej, że resort w mediach społecznościowych pisze co następuje:To już ostatni weekend na rozliczenie! Pamiętaj, że jeśli zalogowałeś się do #TwójePIT i zmieniłeś bądź uzupełniłeś dane, ale nie zaakceptowałeś rozliczenia i nie zrobisz tego do 30.04, to po 30.04 automatycznie zaakceptujemy #PIT bez twoich zmian (pierwotną wersję).

Za zeznanie podatkowe odpowiada podatnik

Nie należy jednak być zbyt leniwym i warto mimo wszystko zajrzeć do swojej deklaracji podatkowej przygotowanej przez fiskusa. Powód jest podstawowy - za prawidłowość rocznego zeznania podatkowego odpowiedzialność ponosi podatnik .Nie ma znaczenie czy jest to deklaracja wypełniona  przez fiskusa w ramach usługi  Twój e-PIT, czy też deklaracja przesłana  elektronicznie lub złożona w wersji papierowej. Jeśli się okaże, że mieliśmy dochody, których nie ma w deklaracji, albo nie mieliśmy prawa do ulgi podatkowej, która w deklaracji się znalazła – możemy mieć kłopot.

Warto sprawdzić ulgi i przychody

Typowy przykład sytuacji, w której nie mamy prawa do ulgi podatkowej, a fiskus o tym nie wiedział  to przypadek, w którym nasze dziecko miało w ubiegłym roku dochody w wyniku czego tracimy prawo do ulgi prorodzinnej.Takich przykładów może być więcej. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy fiskus wie o naszych wszystkich przychodach objętych PIT.

Kiedy Twój e-PIT nie zadziała

Kto obejrzał swoją deklarację w systemie Twój e-PIT i z jakiegoś powodu odrzucił swoje zeznanie – świadomie, a może przez przypadek  - może mieć problem. System automatycznie nie przyjmie takiej deklaracji podatkowej. Konieczne jest złożenie takiej deklaracji  w innej formie do 30 kwietnia. Mówił o tym Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.Poza tym jeśli  złożymy deklarację podatkową w formie papierowej czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje – to w takiej sytuacji nie musimy oglądać przygotowanego dla nas przez fiskusa zeznania w systemie Twój e-PIT.  Nasze deklaracje złożone w formie papierowej czy przesłane elektronicznie będą traktowane jako właściwe.Więcej informacji na temat usługi Twój e-PIT

Dopłata później

Teoretycznie z fiskusem musimy się rozliczyć do 30 kwietnia, do tego dnia powinniśmy dopłacić brakującą kwotę podatku. Jednak dla osób korzystających z usługi  Twój e-PIT  przewidziano przywilej  - fiskus do końca maja powiadomi ich o konieczności dokonania dopłaty.  Na dokonanie dopłaty będziemy mieli  7 dni od momentu otrzymania powiadomienia z urzędu skarbowego.Czytaj także: PIT 2018: dopłata podatku? Zapłacisz bezpośrednio z usługi Twój e-PITMimo wszystko jednak warto  zobaczyć nawet w ostatni poniedziałek lub wtorek kwietnia czy przypadkiem zamiast zwrotu z urzędu skarbowego to my nie musimy dokonać dopłaty.Każde nieterminowe uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa oznacza konieczność zapłacenia odsetek, a nawet kary grzywny. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której list z urzędu skarbowego z jakiegoś powodu nie trafi do nas na czas.I ostatnia sprawa – dostanie się do naszej deklaracji w systemie Twój e-PIT jest banalnie proste, szczególnie w sytuacji kiedy korzysta się z Profilu Zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej.Każdy kto loguje się do swojego konta bankowego z komputera lub urządzenia mobilnego z łatwością sprawdzi czy należy mu się zwrot nadpłaconego podatku, czy też musi dokonać dopłaty.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: