PIT za 2018 rok: zeznania roczne ponad 20 mln podatników dostępne w e-PIT

Finanse osobiste

Na portalu podatkowym podatki.gov.pl 15 lutego br. zostanie uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

Mężczyzna wypełniający zeznanie podatkowe na komputerze
Fot. stock.adobe.com/millefloreimages

Na portalu podatkowym podatki.gov.pl 15 lutego br. zostanie uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

Minister #Czerwińska z @MF_GOV_PL: 15 lutego w usłudze #ePIT udostępnimy ponad 20 mln podatnikom ich zeznania roczne #PIT37 i #PIT38 za 2018 r. #PIT #TwójePIT

[AKTUALIZACJA] Usługa Twój 3-PIT już działa. Sprawdź, jak z nie skorzystać >>>"Jutro, 15 lutego w usłudze e-PIT udostępnimy ponad 20 mln podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. Od tego roku skrócony został czas termin zwrotu nadpłaconego podatku do maksymalnie 45 dni" - powiedziała minister Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Wybór po stronie podatnika

Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z Twojego e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Zeznanie podatkowe będzie dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br.Czytaj więcej informacji na temat rozliczenia PIT za 2018 rok >>>

"W ubiegłym roku Polacy złożyli 11,4 mln deklaracji w formie elektronicznej, a 5,6 mln w formie tradycyjnej papierowej" - dodała Czerwińska.Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38.

Krótszy termin zwrotu nadpłaty podatku 

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Jest to termin maksymalny.Czytaj także: PIT 2018: co zmienia się w sposobie rozliczania podatku?Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Twój E-PIT obejmie deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28 od 2020 r.

Ministerstwo Finansów rozszerzy system Twój e-PIT o deklarację PIT-36, PIT-36L i PIT-28 od 2020 r, poinformowała również Teresa Czerwińska."Zamierzamy od przyszłego roku rozszerzyć system o deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Chcemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły również się w ten sposób rozliczyć" - powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej."Liczymy, że liczba podatników, którzy skorzystają z Twojego e-PIT-a będzie nie mniejsza niż w ubiegłym roku, kiedy 11,4 mln osób wybrało rozliczenie w formie elektronicznej" - dodała.Przedstawiciele resortu podkreślają, że dochody osiągane za granicą wpisuje się w PIT-36, a więc ta funkcjonalność również pojawi się w przyszłym roku. 
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: