PKB w górę o 4,1 proc., inflacja nie przekroczy 7 proc. Prognozy Konfederacji Lewiatan na 2022 rok

Gospodarka

Polska gospodarka powinna rosnąć w 2022 roku w tempie 4,1 proc. - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan - logo
Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polska gospodarka powinna rosnąć w 2022 roku w tempie 4,1 proc. - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

"Szok makroekonomiczny z 2020 roku w Europie okazał się być szczególnie dotkliwy. Wiele gospodarek do tej pory nie odbudowało potencjału sprzed pandemii. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się Polska. Nasz gospodarka odbudowywała się w tym roku zaskakująco szybko. Napędzana głównie przez przemysł, a w ostatnim czasie również przez rosnące inwestycje i zapasy. Prognozujemy, że rok 2021 zakończymy wzrostem PKB na poziomie 6,2 proc." - napisano w raporcie.

Czytaj także: PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB do 4,1 proc. w 2022 r. >>>

Uwzględniając wpływ tych czynników oraz fakt ciągłego stymulowania popytu (Polski Ład, tarcza antyinflacyjna, wzrost przeciętnych wynagrodzeń), jak również potencjalne uruchomienie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy przewidujemy, że średnio w 2022 r. PKB powinien wzrosnąć o 4,1 proc.

- dodano.

Szczyt inflacji w grudniu

Eksperci Lewiatana oczekują, że inflacja swój szczyt miała w grudniu 2021 r., osiągając poziom 8,3 proc.

Lewiatan oczekuje, że Narodowy Bank Polski w przyszłym roku będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej, starając się studzić w jak największym stopniu rozpędzoną gospodarkę.

"Docelowo możemy przekroczyć granicę 3 proc. dla głównej stopy procentowej" - napisano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: