PKB wzrósł o 3,9 proc. rdr w IV kw. 2019 r. Szybki szacunek GUS

Gospodarka

Wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Rasi

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,1% r/r w IV kw. 2019 r. wobec 3,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku tych danych.

Wg szybkiego szacunku @GUS_STAT produkt krajowy brutto (#PKB) niewyrównany sezonowo w IV kwartale 2019 roku był realnie wyższy o 3,1% r/r #statystyki #GUS

“W IV kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 0,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,5%” – czytamy w komunikacie. 

Ministerstwo Rozwoju oczekuje rewizji w górę wzrostu PKB za cały 2019 r.

Po opublikowaniu danych przez Główny Urząd Statystyczny dotyczących szybkiego szacunku PKB za IV kw. 2019 r. eksperci Ministerstwa Rozwoju (MR) wskazują na możliwą rewizję wzrostu PKB za cały 2019 r. w górę, który wstępnie wyniósł 4%.

“Według szybkiego szacunku GUS realny przyrost PKB polskiej gospodarki w IV kw. 2019 r. wyniósł 3,1% (niewyrównany sezonowo). W ujęciu kwartał do kwartału wzrost wyniósł 0,2%. Szacunek ten może wskazywać na możliwą rewizję wzrostu PKB za cały 2019 r. w górę. Przypomnijmy, że według wstępnych danych GUS wzrost PKB Polski w całym 2019 r. wyniósł 4%” – czytamy w komentarzu resortu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). 

Czytaj także: Komisja Europejska podtrzymuje prognozę wzrostu PKB Polski w tym roku i kolejnym >>>

“W związku z brakiem szczegółowych danych nt. struktury dynamiki PKB – poznamy ją za mniej więcej dwa tygodnie – podtrzymujemy nasze wcześniejsze szacunki wskazujące na popyt krajowy jako główne źródło wzrostu. Szczególną uwagę zwracamy na komponent inwestycyjny, gdzie wzrost o 7,8% w całym 2019 r. wskazuje na blisko 7,5-proc. przyrost w samym IV kw. ub. r. Dane te dają nadzieję na podtrzymanie pozytywnych tendencji w tym obszarze również na początku 2020 r.” – czytamy także. 

Zdaniem ekspertów MR, w porównaniu do pozostałych gospodarek UE, Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W IV kw. 2019 r. według danych Eurostat wzrost polskiego PKB wyniósł 3,5% (wyrównany sezonowo) co było 4. (podobnie jak w III kw.) najlepszym wynikiem po Węgrzech (4,6%), Rumunii (4,2%) oraz Litwie (3,7%). Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł w IV kw. ub. r. 0,9%, a w całej UE 1,2%. Zgodnie z wczorajszą prognozą Komisji Europejskiej w całym 2020 r. szybciej od Polski rozwijać mają się jedynie Malta (4,0%), Rumunia (3,8%) oraz Irlandia (3,6%).

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: