PKN Orlen: ponad 25 mld zł na projekty ograniczające emisję CO2 do 2030 roku

Czysty zysk

PKN Orlen - Logo
PKN Orlen - Logo (źródło: PKN Orlen)

PKN Orlen szacuje, że wydatki inwestycyjne na projekty ograniczające emisję CO2 wyniosą do 2030 roku ponad 25 mld zł - podała grupa w komunikacie. Koncern planuje zredukować emisję CO2 na posiadanych aktualnie aktywach rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc. oraz w energetyce o 33 proc. CO2/MWh wyprodukowanej energii elektrycznej.

.@PKN_ORLEN do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność emisyjną #PKNOrlen #Orlen

Grupa podała, że do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność emisyjną.

Zaplanowane wydatki mają dotyczyć m.in. projektów z zakresu efektywności energetycznej, inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe, odnawialnych źródeł energii na lądzie, a także portfela inwestycji biopaliwowych.

Czytaj także: Polityka energetyczna Polski do 2040, znaczący spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej >>>

Ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną

„W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych” – napisano w komunikacie.

W obszarze biopaliw koncern zamierza zrealizować 5 znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te w perspektywie 2030 roku mają zwiększyć produkcję o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie.

Czytaj także: Co najmniej 32 proc. udziału OZE w produkcji energii w 2030 roku, aktualizacja projektu Polityki Energetycznej Polski >>>

„W ramach budowy nowych obszarów biznesowych koncern będzie koncentrował się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. Grupa Orlen będzie rozwijała również technologie wodorowe oraz rozbudowywała sieć dystrybucji paliw alternatywnych” – napisano w komunikacie.

Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinansowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez grupę na europejskim rynku kapitałowym. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: