PKN Orlen: wniosek do KE ws. przejęcia Grupy Lotos najpóźniej na początku 2019 r.

Gospodarka

PKN Orlen planuje złożyć Komisji Europejskiej wniosek dotyczący koncentracji z Grupą Lotos do końca 2018 r. lub na początku 2019 r., poinformował członek zarządu ds. finansowych Wiesław Protasewicz.

Cysterna PKN Orlen
Fot. Materiały prasowe PKN Orlen SA

PKN Orlen planuje złożyć Komisji Europejskiej wniosek dotyczący koncentracji z Grupą Lotos do końca 2018 r. lub na początku 2019 r., poinformował członek zarządu ds. finansowych Wiesław Protasewicz.

#WiesławProtasewicz: @PKN_ORLEN planuje złożyć do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący koncentracji z @GrupaLOTOS do końca 2018 r. lub na początku 2019 r. #PKNOrlen #Orlen #Lotos

- Liczymy że wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący koncentracji z Lotosem złożymy do końca 2018 r. lub na początku 2019. To najbardziej czasochłonna część tego procesu. PKN Orlen jest w trakcie badania due diligence Grupy Lotos i prowadzi konsultacje z Komisją Europejską na temat wniosku - powiedział Protasewicz podczas konferencji prasowej.18 kwietnia br. Grupa Lotos poinformowała, że PKN Orlen przystąpił do procesu badania due diligence w Grupie Lotos. Jak wówczas podkreślano, rozpoczęcie tego procesu związane było z podpisaniem listu intencyjnego przez PKN Orlen i Skarb Państwa.Czytaj także: Fuzja Orlenu i Lotosu. Gdańska rafineria ma płacić CIT lokalnie >>>

W końcu lutego br. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53% udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99% udziałów Grupy Lotos. Dopiero w następnej fazie doszłoby natomiast do ogłoszenia wezwania odnoszącego się do pozostałych 66% w związku z zamiarem przekroczenia 33% ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.

Prace nad aktualizacją strategii

PKN Orlen planuje zakończyć prace nad aktualizacją strategii i przedstawić ją do października.- Jesteśmy w początkowej fazie prac nad aktualizacją strategii na lata 2018-2022. Chcemy zakończyć nad nią prace i przedstawić do października - powiedział Protasewicz.Obecnie aktualizowane i uściślane są budżety na lata 2019-2020, dodał.Przedstawiona w grudniu 2016 r. strategia PKN Orlen na lata 2017-2021 zakłada m.in. że średnioroczny poziom nakładów inwestycyjnych wyniesie 5,4 mld zł w latach 2017-2018 wobec szacowanych na 2016 r. 5,1 mld zł. Średnioroczne wydatki rozwojowe mają ukształtować się na poziomie odpowiednio 3,3 mld zł. 

PKN Orlen rozważa dalszy wykup akcji Unipetrolu

PKN Orlen skłania się do ogłoszenia kolejnego wykupu akcji czeskiego Unipetrolu - analizuje osiągnięcie 100-procentowej kontroli nad tą spółką, poinformował również Protasewicz.- Analizujemy osiągnięcie 100% kontroli nad Unipetrolem. Skłaniamy się do przeprowadzenia wykupu - powiedział Protasewicz.Spółka liczy, że dalszy wykup byłby realizowany po cenach proponowanych przy ostatnim wykupie.W lutym br. PKN Orlen zrealizował płatności na rzecz akcjonariuszy mniejszościowych, którzy odpowiedzieli na ogłoszone w grudniu ubiegłego roku dobrowolne wezwanie na wykup pakietu akcji Unipetrol a.s. Łączna wartość transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. PKN Orlen oferował po 380 koron za akcję, które łącznie stanowiły ok. 31,04% kapitału. W ten sposób koncern osiągnął warunkowy próg wezwania zapewniając sobie 94,03% udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.Rozpoczynając w grudniu 2017 r. procedurę ogłoszenia dobrowolnego warunkowego wezwania na akcje Unipetrolu, PKN Orlen podał, że docelowo zamierza kupić wszystkie akcje Unipetrolu i wycofać spółkę z praskiej giełdy.W skład Unipetrolu wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina (400 stacji) oraz spółka Spolana - jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku.Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: