PKO Bank Polski mecenasem sztuki w 2015 roku

Bankowość

Ryszard Hunger. Malarstwo. Wystawa retrospektywna 1965-2015 to ostatnia w tym roku ekspozycja, którą mecenatem objął PKO Bank Polski. W 2015 roku takich przedsięwzięć było znacznie więcej. Wśród nich znalazła się pierwsza w Polsce wystawa nowych wizerunków władców Polski Waldemara Świerzego czy ekspozycja "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie".

Ryszard Hunger. Malarstwo. Wystawa retrospektywna 1965-2015 to ostatnia w tym roku ekspozycja, którą mecenatem objął PKO Bank Polski. W 2015 roku takich przedsięwzięć było znacznie więcej. Wśród nich znalazła się pierwsza w Polsce wystawa nowych wizerunków władców Polski Waldemara Świerzego czy ekspozycja "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie".

Uroczyste otwarcie wystawy prac Ryszarda Hungera, malarza, grafika i pedagoga nastąpiło 15 grudnia br. Jubileusz 50-lecia pracy twórczej profesora zbiega się z obchodami 70-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, której był rektorem, a także z 75. rocznicą urodzin artysty. Ekspozycja w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - Ośrodku Propagandy Sztuki obejmuje 79 płócien przybliżających świat malarstwa Hungera. Towarzyszy jej album będący dowodem uznania dla niebanalnej twórczości, ale przede wszystkim dla wybitnego artysty i znawcy sztuki, wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego, w tym także Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Podczas wystawy będzie pokazywany film Leszka Orlewicza - "Kolory muzyką malowane" poświęcony jubilatowi. Ekspozycja potrwa do 17 stycznia 2016 roku.

Inną, otwartą w grudniu br. wystawą jest "Pałac pełen bajek" w łódzkim Muzeum Kinematografii, które od lat wspierane jest przez PKO Bank Polski. Ta multimedialna propozycja dla dzieci, pozwala na spotkanie z ulubionymi bohaterami bajek, np. Reksiem czy Muminkami, poznanie ich otoczenia, a także technik realizacji i historii filmów animowanych. Wśród ciekawszych wystaw muzeum w tym roku znalazły się, m.in. ekspozycja "Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym" czy materiały związane z sukcesami rodzimych filmowców, prezentowane podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Rozumiejąc wagę przekazu sztuk plastycznych oraz działań wystawienniczych, ich wpływ na kształtowanie gustów i trendów w postrzeganiu świata kolejnych pokoleń, PKO Bank Polski aktywnie angażuje się w mecenat kultury. W 2015 roku wspierał wiele wydarzeń i przedsięwzięć malarskich. Jednym z ważniejszych była wystawa prof. Waldemara Świerzego " Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko" na Zamku Królewskim w Warszawie, której towarzyszyło wydanie albumu z wizerunkami polskich władców - inaczej widzianych przez Matejkę, a odmiennie przez Świerzego. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie młodej widowni, a album stał się jednym z ważnych elementów edukacji patriotycznej.

Ponadto, od kilku lat, Bank jest mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Galeria przeszła gruntowną renowację i teraz może pochwalić się wieloma nowatorskimi rozwiązaniami wystawienniczymi. Za takie działania PKO Bank Polski był nagradzany.

Przybliżającą, ważną dla naszej kultury postać Tadeusza Peipera, była ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie". Dzięki niej, odwiedzający mogli poznać, jedną z bardziej wszechstronnych i wpływowych osób awangardy europejskiej z początku XX wieku.

Co ważne, jako jedna z nielicznych instytucji finansowych w kraju, może się pochwalić własną kolekcją sztuki liczącą ponad 70 dzieł uznanych polskich artystów reprezentujących trzy pokolenia. Tworzą ją prace, m.in.  Magdaleny Abakanowicz, Stefana Gierowskiego czy Jana Tarasina.

Źródło: PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: