PKO Bank Polski mecenasem wyjątkowych wydarzeń muzycznych 2015 roku

Bankowość

Koncert legendarnej Israel Philharmonic Orchestra podczas 50. edycji Wratislavia Cantans, występ Roberta Planta z Led Zeppelin czy wyjątkowy Festiwal Słowa w Piosence „Frazy” im. Jacka Kaczmarskiego to tylko część różnorodnych wydarzeń muzycznych, które w 2015 roku objął mecenatem PKO Bank Polski.

Koncert legendarnej Israel Philharmonic Orchestra podczas 50. edycji Wratislavia Cantans, występ Roberta Planta z Led Zeppelin czy wyjątkowy Festiwal Słowa w Piosence „Frazy” im. Jacka Kaczmarskiego to tylko część różnorodnych wydarzeń muzycznych, które w 2015 roku objął mecenatem PKO Bank Polski.

Rok 2015 był pełen wydarzeń muzycznych – zarówno artystycznych, rozrywkowych, jak i tych o znaczeniu edukacyjnym. Do takich należało z pewnością przekazanie bogatej kolekcji muzycznej Jana Webera Polskiemu Radiu. Dzięki temu, liczące kilkanaście tysięcy elementów – płyt, partytur czy taśm z nagraniami zbiory muzykologa i dziennikarza radiowego, który od lat 50 XX wieku edukował muzycznie kolejne pokolenia Polaków, znów mogą cieszyć słuchaczy.

Muzyka klasyczna w tym roku obchodziła swoiste święto – zwłaszcza we Wrocławiu, gdzie otwarto nowoczesny, na miarę XXI wieku, imponujący budynek Narodowego Forum Muzyki i odbył się jubileuszowy – 50. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Jedną z wielu festiwalowych gwiazd była uznawana za najlepszą na świecie Israel Philharmonic Orchestra.

Narodowe Forum Muzyki, którego budynek powstał wg projektu wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym, zachwyca imponującym wnętrzem siedziby, ale też różnorodnym repertuarem. Tutaj, przez cały rok można liczyć na ucztę muzyczną w wykonaniu orkiestr z całego świata, gościnnych koncertów symfonicznych, ale także na propozycje jazzowe, np. festiwal jazztopad czy spotkania z muzyką popularną, np. występ grupy Raz, dwa, trzy.

Do ważnych wydarzeń muzycznych należał także XXII Bydgoski Festiwal Operowy, będący największym w kraju przeglądem dorobku teatrów operowych - krajowych i zagranicznych oraz zespołów baletowych. W tym roku oprócz wyznaczających trendów spektakli muzycznych teatrów z Europy a nawet z Chin, odbyło się też Międzynarodowe Operowe Forum Młodych. Innym oryginalnym przedsięwzięciem była 16. edycja Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, podczas którego obyły się 22 koncerty w 22 różnych miejscach regionu łódzkiego. Każde z nich ma swoją ciekawą historię, wartość zabytkową, a przede wszystkim niebanalny klimat, który nierzadko muzyce nadaje nowe znaczenia. Podstawowym wyróżnikiem festiwalu jest poszukiwanie nowych dróg i subtelny mariaż muzyki z turystyką. W repertuarze znalazły się utwory orkiestrowe, ale także koncerty grup łączących jazz, funky czy etno. Spośród wielu wydarzeń proponowanych przez Filharmonię Łódzką, najdonioślejszym jest jubileusz stulecia Orkiestry Symfonicznej, którego obchody zakończą się 17 lutego 2016 roku występem laureata XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Seong Jin-Cho. Warto wspomnieć, że ten wyjątkowy konkurs odbywał się w salach Filharmonii Narodowej w Warszawie, a jej orkiestra towarzyszyła finalistom w ostatnim etapie, czyli w wykonaniu koncertu fortepianowego. W 2015 roku, celebrację jubileuszu 70-lecia rozpoczęła także Filharmonia Warmińsko-Mazurska. Z kolei w Szczecinie, po kilkuletniej przebudowie Opera wróciła do swojej siedziby na Zamku. Z tej okazji odbyła się m.in. premiera „Balu maskowego” z rolą Małgorzaty Walewskiej a także występ wybitnej francuskiej sopranistki Patricii Petibon. Do innych operowych wydarzeń z udziałem gwiazd należał także występ Piotra Beczały, tenora światowych scen od Metropolitan Opera w Nowym Jorku po mediolańską La Scalę, na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, podczas Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który w tym roku będzie obchodził 30-lecie. Atrakcją była z pewnością premiera „Króla Rogera” z popisową rolą Mariusza Kwietnia.

Oprócz muzyki poważnej, filharmonie i opery wspierane przez PKO Bank Polski proponują działania edukacyjne a także rozrywkę na najwyższym poziomie. I tak na przykład w 2015 roku Opera i Filharmonia Podlaska, oprócz klasycznego repertuaru i np. koncertu pod batutą Krzysztofa Pendereckiego proponowała także występy m.in. Jacka Wójcickiego, grupy Kasa Chorych czy Grzegorza Turnaua. Zróżnicowany repertuar miał także Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie oprócz klasycznych spektakli można było zobaczyć przedstawienia muzyczne, np. „Cygan w Polskim. Życie jest piosenką” czy z oryginalną muzyką inscenizację „Wesela” oraz recitale, m.in. Natalii Sikory albo koncerty, np. Macieja Maleńczuka. PKO Bank Polski jest otwarty na różne gatunki muzyczne, dlatego też wspiera imprezy jazzowe, np. Jazzowe Zaduszki w Krakowie czy rockowe, np. Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty, gdzie wystąpili m.in.: Robert Plant z legendarnej kapeli Led Zeppelin, ZZ Top oraz wirtuoz gitary Carlos Santana. Wcześniej, na festiwalowej scenie pojawili się m.in. Bob Dylan, Ray Manzarek i Robby Krieger (The Doors), Deep Purple, Procol Harum, Marillion, Uriah Heep, Omega czy Alice Cooper. Wyjątkowym wydarzeniem był, zorganizowany w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, pierwszy Festiwal Słowa w Piosence im. Jacka Kaczmarskiego „Frazy”. Oprócz występów Edyty Geppert, Kazika Staszewskiego czy grupy Filipa Łobodzińskiego, w programie znalazły się spotkania z poetami i autorami tekstów oraz konferencje na temat wagi słowa w piosenkach. PKO Bank Polski jest mecenasem wielu instytucji kulturalnych, wspierając ich artystyczne działania. Wśród nich są: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Opera na Zamku w Szczecinie i Opera Krakowska oraz Opera i Filharmonia Podlaska, a także Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

Źródło: PKO Bank Polski

Udostępnij artykuł: