PKO Bank Polski po Słowacji chce wkroczyć na kolejny rynek

Z rynku

PKO BP - Oddział
PKO BP - Oddział (źródło: PKO BP)

Zarząd PKO Banku Polskiego wybrał już kolejny - po Słowacji - kraj w Europie, w którym chce otworzyć oddział korporacyjny i jeśli rada nadzorcza zaakceptuje plan, to zaawansowane prace nad jego uruchomieniem rozpoczną się w tym roku, poinformował wiceprezes Maks Kraczkowski.

Oddział @PKOBP w Bratysławie zostanie uruchomiony w IV kw. 2019 r. #PKOBankPolski

„Przygotowujemy się do tego, by po Słowacji iść na kolejny rynek. Już rozpoczęliśmy prace zmierzające do uruchomienia kolejnej destynacji w Europie i jeśli rada nadzorcza wyrazi zgodę, to ogłosimy jeszcze w tym roku, w którym kraju otworzymy kolejny oddział korporacyjny. Mam nadzieję, że Słowacja za chwilę zawiesi szyld PKO Banku Polskiego” – powiedział Kraczkowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że bank dokonał analizy z punktu widzenia tego, który rynek będzie miał pozytywny wpływ na jego wynik i rozwój biznesu.

Więcej najnowszych informacji o PKO BP >>>

„Kierujemy się logiką podążania za biznesem. Firmy same też zgłaszają nam też swoje potrzeby. Wszędzie tam, gdzie są przedsięwzięcia polskich firm związane z bezpośrednimi inwestycjami i wymianą handlową chcemy być obecni. Stajemy się bankiem, który jest inkubatorem biznesu. My nie wchodzimy w przedstawicielstwa, chcemy otwierać oddziały korporacyjne i realnie wspierać biznes” – podkreślił wiceprezes.

Oddziały PKO BP we Frankfurcie i Pradze osiągnęły zakładaną rentowność

Kraczkowski powiedział, że oddziały zagraniczne PKO BP we Frankfurcie i Pradze osiągnęły zakładaną w projektach rentowność operacyjną i spełniają oczekiwania zarządu.

„W oddziale czeskim jesteśmy jeszcze poniżej 200 klientów korporacyjnych i jeszcze nie osiągnęliśmy celu, ale Czechy szybciej nabierają masy niż Frankfurt. Obsługujemy też firmy czeskie i niemieckie, które są zainteresowane Polską i aktywnością na rynku polskim. Współpracujemy z lokalnymi firmami, które chcą wejść na rynek polski lub już są na nim. Te firmy uzyskują od nas finansowanie, gwarancje, wsparcie dotyczące finansowania” – powiedział Kraczkowski.

Oddział w Bratysławie zostanie uruchomiony w IV kw. 2019 r.

Potwierdził, że oddział w Bratysławie zostanie uruchomiony w IV kw. 2019 r.

Bank podał, że prognozowane tempo wzrostu PKB na Słowacji osiągnie w latach 2018-2023 średnio 3,7% i będzie wyższe niż dynamika PKB Unii Europejskiej przeciętnie o 1,9 pkt proc. Eksport towarów z Polski do Słowacji zanotował w 2018 r. wzrost na poziomie 9,6%, a dalsza prognozowana dynamika eksportu sięgnie 7-8,4% do 2022 r.

Pierwszy oddział korporacyjny PKO BP uruchomił we Frankfurcie nad Menem pod koniec 2015 roku, kolejny w czeskiej Pradze w II kw. 2017 roku, zaś na IV kw. 2019 r. zaplanowane jest otwarcie oddziału korporacyjnego w Bratysławie.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 324,25 mld zł na koniec 2018 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: