PKO Bank Polski: Pogarszająca się koniunktura w Chinach ciąży EM – dziennik rynkowy BSR

Komentarze ekspertów

Rynek stopy procentowej - Polskie obligacje tracą na wartości. W najbliższych dniach możemy mieć do czynienia z dalszym lekkim spadkiem ich cen.          Rynek walutowy - Pogarszająca się koniunktura w Chinach stymuluje odpływ kapitału z polskiego rynku. Kurs EURPLN może przetestować opór na 4,26.

Rynek stopy procentowej - Polskie obligacje tracą na wartości. W najbliższych dniach możemy mieć do czynienia z dalszym lekkim spadkiem ich cen.          Rynek walutowy - Pogarszająca się koniunktura w Chinach stymuluje odpływ kapitału z polskiego rynku. Kurs EURPLN może przetestować opór na 4,26.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Wtorek na rynku walutowym przyniósł stabilne notowania eurodolara, który pozostał blisko poziomu 1,14 oraz wzrost kursu eurozłotego, który po poniedziałkowej korekcie z około 4,24 do około 4,21 ponownie zaczął rosnąć w okolice 4,24. Na rynku EUR/USD głównym wydarzeniem dnia była publikacja październikowego indeksu ZEW, który w związku z aferą Volkswagena spadł znacznie poniżej oczekiwań rynku (1,9 wobec oczekiwanego poziomu 6,5). Nie wpłynęło to jednak znacząco na notowania eurodolara, który najwyraźniej nadal pozostaje pod wpływem weekendowej wypowiedzi M. Draghi’ego, którego pochwały na temat dotychczasowej skuteczności programu skupu aktywów realizowanego przez EBC rynek jednoznacznie odebrał jako oddalanie perspektywy jego rozszerzenia czym wzmocnił notowania wspólnej waluty wobec dolara.

Na rynku eurozłotego kluczowe znaczenie miała publikacja danych nt. chińskiego handlu zagranicznego. Co prawda wrześniowy bilans handlowy zaskoczył na plus (60,34 mld USD wobec oczekiwań na poziomie 47,90 mld USD) to jednak fakt, że wynik ten osiągnięto przede wszystkim dzięki silnemu spadkowi importu (-20,4% w skali rok do roku dla wartości wyliczanej w dolarach amerykańskich) wzmocnił obawy o skutki malejącego popytu wewnętrznego w Chinach dla globalnej gospodarki co automatycznie przełożyło się na pogorszenie sentymentu inwestycyjnego wobec walut rynków wschodzących, w tym i wobec złotego. W środę w nocy poznaliśmy odczyt chińskiego wskaźnika cen konsumentów. Indeks CPI na poziomie 1,6% r/r wyraźnie spadł poniżej sierpniowego 1,8%. Deprecjacja złotego może zatem dalej utrzymywać się podnosząc kurs EURPLN nawet powyżej 4,26.

Na rynku stopy procentowej podczas wtorkowej sesji doszło do wyraźnej przeceny obligacji skarbowych. Zmiany widać było zarówno w przypadku krótkich- jak i długoterminowych papierów. Trudno znaleźć impuls, który bezpośrednio przyczynił się do osłabienia rynku. Z jednej strony w kraju widać było lekką tendencję do spadku oczekiwań na poluzowanie polityki pieniężnej w przyszłym roku, zapoczątkowaną po październikowym posiedzeniu RPP. Z drugiej strony emerging markets osłabiać mogły obawy wywołane słabszymi od oczekiwań danymi z Chin nt. bilansu handlowego. Pod koniec sesji doszło również do wzrostu notowań ropy naftowej, co negatywnie wpływało na wyceny obligacji skarbowych na świecie.

Naszym zdaniem w najbliższych dniach możemy mieć do czynienia z lekkim wzrostem rentowności. Tym bardziej jest to prawdopodobne w sytuacji, gdy zbliżający się w Polsce wykup obligacji DS1015 (oraz wypłata odsetek) nie wzmacnia notowań obligacji skarbowych.

Mirosław Budzicki
Jarosław Kosaty
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych

Udostępnij artykuł: