PKO Bank Polski: Spokojny koniec tygodnia, bez danych i ważnych wydarzeń – dziennik rynkowy BSR

Komentarze ekspertów

Piątkowy kalendarz publikacji makroekonomicznych nie zawiera już istotnych pozycji stąd na rynku nadal analizowane będą informacje otrzymane w ostatnich dniach, a było ich bardzo dużo.  EURPLN powinien utrzymywać okolice 4,17 zaś EURUSD może próbować zaatakować wsparcie na 1,13.

Piątkowy kalendarz publikacji makroekonomicznych nie zawiera już istotnych pozycji stąd na rynku nadal analizowane będą informacje otrzymane w ostatnich dniach, a było ich bardzo dużo.  EURPLN powinien utrzymywać okolice 4,17 zaś EURUSD może próbować zaatakować wsparcie na 1,13.

W czwartek, w oczekiwaniu na dane o majowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej złoty tracił na wartości powracając do poziomów sprzed publikacji komunikatu po czerwcowym posiedzeniu Fed. Jeszcze przed południem para EURPLN ponownie przetestowała opór na 4,17.

Złotego osłabiały: (1) niewiadoma dotycząca wypłacalności Grecji oraz (2) polityka Fed nakierowana na rozpoczęcie jeszcze w tym roku normalizacji polityki monetarnej w USA. Jak zakomunikowano, gospodarka USA rośnie w umiarkowanym tempie po wyhamowaniu w okresie zimowym, co prawdopodobnie pozwoli podwyższyć stopy procentowe jeszcze przed końcem 2015 r. Niemniej prezes J. Yellen powtórnie podkreśliła, że sam termin podwyżki stóp nie jest jeszcze przesądzony i nadal pozostaje silnie uzależniony od dalszej poprawy danych napływających z rynku pracy.

Podkreślona konieczność "twardszych dowodów", że rynek pracy wychodzi na prostą, a płace będą rosnąć w tempie wyższym niż obecnie sprawiła zaś, że silnie aprecjonował eurodolar (od środowego komunikatu Fed o ok. 2,0%) przełamując podczas czwartkowej sesji opór na 1,1435.

Wczorajsze dane tygodniowe dot. rejestracji nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych pokazały lekką poprawę w sektorze. Zamiast oczekiwanych 275 tys. zarejestrowano 8 tys. mniej podań. Gospodarka amerykańska nadal rozwija się jednak bez inflacyjne. W maju indeks CPI wyniósł 0,4% m/m (niżej niż prognoza) podobnie jak bazowy CPI na poziomie 0,1% m/m. Dane ugruntowały pozycję euro wobec euro, chwilowo wspierając zaś złotego.

Z kolei krajowe dane GUS pokazały dynamikę produkcji w maju na poziomie 2,8% r/r, a sprzedaży detalicznej na 1,8% r/r wobec konsensusów rynkowych na odpowiednio: 3,9% i 1,5% (wg. Parkietu). Obydwa wyniki były jednak wyraźnie wyższe od analogicznych publikowanych przed miesiącem, szczególnie sprzedażowe. W kwietniu sprzedaż detaliczna zanotowała bowiem spadek o 1,5% r/r. Dane istotnie nie zmieniły obrazu eurozłotego, nadal jednak wskazują na solidne tempo wzrostu aktywności w przemyśle, niemniej niższe niż miało to miejsce na przełomie roku, kiedy aktywność w przemyśle rosła bardzo szybko. Piątkowy kalendarz publikacji makroekonomicznych nie zawiera już istotnych pozycji stąd na rynku nadal analizowane będą informacje otrzymane w ostatnich dniach, a było ich bardzo dużo.

Tymczasem, w czwartek odbyło się kolejne spotkanie ministrów finansów Eurogrupy, podczas którego po raz kolejny poruszony został temat dot. Grecji. Tak jak oczekiwaliśmy i tym razem zakończyło się ono bez porozumienia. Szef Eurogrupy J. Dijsselbloem zaznaczył, że "centralnym scenariuszem" jest uzyskanie porozumienia z Grecją i utrzymanie jej wewnątrz strefy euro, ale "jeśli to nie będzie możliwe, jesteśmy przygotowani na inne możliwości".  W tej sprawie, na poniedziałek D. Tusk, szef Rady Europejskiej zwołał nadzwyczajny szczyt przywódców państw strefy euro. W ostatnich dniach mocno iskrzyło na linii Bruksela-Ateny. Premier Grecji oskarżył przedstawicieli międzynarodowych instytucji finansowych o upokarzanie jego kraju i przysłowiowe "zaciskanie pętli na szyi" narzuconymi oszczędnościami. Tymczasem, żądane przez wierzycieli m.in. obniżenie emerytur i wydłużenie wieku emerytalnego Grekom (stojące na drodze do zawarcia kompromisu) wydaje się uzasadnione biorąc pod uwagę, że obecnie ogromna liczba emerytów polega na relatywnie niewielkiej grupie młodych, wchodzących na fatalny w stanie rynek pracy.

Joanna Bachert
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych

Udostępnij artykuł: