PKO Bank Polski współfinansuje budowę parkingu przy Hali Stulecia we Wrocławiu

Bankowość / Finanse i gospodarka / Samorząd

PKO Bank Polski i Nordea Bank Polska sfinansują w ramach konsorcjum budowę parkingu przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Realizator, Budimex Parking Wrocław Sp. z o.o., uzyskał od obu banków kredyt w wysokości 35 mln zł. Inwestycja jest realizowana w formie koncesji na usługi i roboty budowlane, czyli jednego z wariantów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). To pierwszy projekt w formule PPP, w którym bierze udział PKO Bank Polski.

Umowa koncesyjna podpisana przez miejską spółkę Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa z Budimex Parking Wrocław obejmuje zaprojektowanie, budowę i eksploatację dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Parking, który powstanie od wschodniej strony Hali Stulecia, ma mieć 800 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 20 dla autobusów. Wartość kontraktu to 43,3 mln zł netto. Prace zakończą się na przełomie 2013/2014 roku. Okres koncesji określono na 30 lat.

PKO Bank Polski jest prekursorem w finansowaniu i propagowaniu realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego i spółki powiązane z JST inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Mamy nadzieję, że budowa parkingu przy Hali Stulecia posłuży za wzór do naśladowania przez inne jednostki samorządu terytorialnego przy realizacji tego typu projektów – mówi Piotr Galas, Dyrektor Departamentu Klienta Sektora Publicznego PKO Banku Polskiego.

Budowa nowego parkingu we Wrocławiu ma ułatwić obsługę imprez masowych w Hali Stulecia oraz zwiększyć możliwość znalezienia miejsca do zostawienia samochodu dla osób odwiedzających Park Szczytnicki. Parking będzie również służył gościom wrocławskiego ZOO, które od 2014 roku planuje udostępnić zwiedzającym nową niespotykaną jeszcze w Polsce atrakcję, czyli Afrikarium-Oceanarium. Powstanie tego ostatniego projektu jest możliwe także dzięki finansowaniu udzielonemu przez PKO Bank Polski.

Dominik Modrzejewski
Zespół Prasowy
PKO Banku Polskiego

Udostępnij artykuł: