PKO BP: będą ugody ws. kredytów frankowych; rada nadzorcza zaakceptowała warunki

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Rada nadzorcza PKO BP jednogłośnie zaakceptowała zasady zawierania ugód dotyczących kredytów frankowych - podał bank w komunikacie.

Franki szwajcarskie, złoty i kalkulator z napisem kredyt
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

Rada nadzorcza PKO BP jednogłośnie zaakceptowała zasady zawierania ugód dotyczących kredytów frankowych - podał bank w komunikacie.

Jak podano, zasady przewidują traktowanie kredytów udzielonych w CHF w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi, oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich.

Czytaj także: PKO BP: zysk netto grupy w I kwartale 2021 roku wzrósł do 1.177 mln zł >>>

O dacie rozpoczęcia zawierania ugód zdecydować ma zarząd banku

"Zarząd banku zdecyduje o dacie rozpoczęcia zawierania ugód dotyczących kredytów udzielonych w CHF oraz o przesłankach określających grupy klientów, którym w pierwszej kolejności zostanie zaoferowana możliwość zawarcia z bankiem ugody" - napisano w komunikacie. 

W kwietniu NWZ banku zaakceptowało możliwość oferowania frankowiczom ugód. PKO BP utworzył fundusz w wysokości 6,7 mld zł z przeznaczeniem na pokrycie strat, które powstaną w następstwie zawierania takich ugód. 

Szczegóły programu zawierania ugód ws. kredytów CHF wkrótce

PKO BP planuje niebawem określić termin uruchomienia programu zawierania ugód ws. kredytów walutowych oraz szczegóły tego programu - poinformował w piątek wiceprezes banku Rafał Kozłowski.

"Walne podjęło decyzję, rada nadzorcza zatwierdziła zasady, a teraz zarząd określi termin uruchomienia programu i kryteria, które będą spełniali klienci, którym w pierwszej kolejności damy taką możliwość. To się wydarzy niebawem" - powiedział Kozłowski.

"Wyznajemy zasadę, że ugody zawiera się przed wyrokiem" - dodał.

Sprawy sądowe z frankowiczami

Pod koniec marca 2021 roku przeciwko PKO BP toczyło się 6.949 postępowań sądowych dotyczących kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłych latach w walucie obcej, co oznacza wzrost spraw o 1.577 kdk. Łączna wartość tych spraw to 1,87 mld zł.

Do końca I kwartału w sprawach przeciwko bankowi sądy wydały 85 prawomocnych orzeczeń. 52 z tych orzeczeń była dla PK BP korzystnych.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: