PKO BP i Pekao mają zostać połączone w 2018 roku? Banki zaprzeczają

Z rynku

Celem na 2018 rok jest połączenie PKO Banku Polskiego i Banku Pekao, a w tej sprawie odbyły się już liczne spotkania - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej". Obydwa banki zaprzeczają tym doniesieniom.

Fot. Bank Pekao

Celem na 2018 rok jest połączenie PKO Banku Polskiego i Banku Pekao, a w tej sprawie odbyły się już liczne spotkania - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej". Obydwa banki zaprzeczają tym doniesieniom.

@PKOBP i #BankPekao mają zostać połączone w 2018 r.?

Według informacji "Rzeczpospolitej", były już liczne spotkania dotyczące tej operacji, choć jeszcze nie powstały zespoły robocze."Rz" przypomina, że obie instytucje łączy ich główny akcjonariusz - Skarb Państwa. W PKO BP Skarb Państwa ma bezpośrednio 29,4 % akcji, w Pekao zaś od czerwca poprzez PZU - 20% akcji, a poprzez Polski Fundusz Rozwoju - 12,8% kapitału.- Jeśli chcemy odegrać ważną rolę na rynku bankowym UE w ciągu najbliższych pięciu-dziesięciu lat, to połączenie sił tych dwóch instytucji byłoby dobrym rozwiązaniem - skomentował prezes PFR Paweł Borys, cytowany w dzienniku.

Krupiński prezesem połączonych banków?

Borys wskazał na "godny naśladowania" przykład hiszpańskiego Santandera (właściciela polskiego BZ WBK), który prowadzi ekspansję międzynarodową."Choć sprawy kadrowe przeszkodziły już w niejednej dużej fuzji, w tym przypadku są spore szanse, że operacja przebiegnie bez zgrzytów. Prezesem połączonego banku miałby zostać Michał Krupiński, kierujący dziś Pekao, natomiast Zbigniew Jagiełło, obecny prezes PKO BP, miałby stanąć na czele rady nadzorczej, której kompetencje zostałyby rozszerzone" - czytamy dalej.- Najbliższe lata to czas sporych zmian w gospodarce i dużych szans stojących przed nami. Stulecie odzyskania niepodległości powinno być czasem wielkich polskich projektów. Od dawna mówię, ze w polskim sektorze bankowym jest miejsce na cztery, pięć dużych banków uniwersalnych. PKO BP z pewnością będzie nie tylko liderem polskiej bankowości, ale i liderem jej zmiany - powiedział poproszony przez dziennik o komentarz Jagiełło.

Banki zaprzeczają doniesieniom o połączeniu

Biuro prasowe Pekao stanowczo zaprzeczyło "spekulacjom". "W związku z dzisiejszymi doniesieniami medialnymi Bank Pekao informuje, że nie prowadzi rozmów w zakresie połączenia z Bankiem PKO BP. Jest to fake news" - napisano w oświadczeniu. "Skupiamy się na wzroście organicznym i budowaniu wartości dla klientów" - czytamy w komunikacie Pekao.Także PKO BP zaznaczył, że nie były prowadzone żadne rozmowy w sprawie połączenia banków, nie ma też takich planów na 2018 rok. "Rz" zwraca jednak uwagę, że przeszkodą w realizacji planów połączenia banków może być Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gdyby doszło do fuzji PKO BP i Pekao, mających odpowiednio 9,4 mln i 5,4 mln klientów, powstałby bank z 34-proc. udziałem w polskim rynku kredytów i depozytów, wyprzedzający resztę graczy o udziałach ok. 10%.O planach połączenia PKO BP i Banku Pekao napisał dzisiaj również "Parkiet".

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: