PKO BP ostrzega przed fałszywymi e-mailami i stroną. Klikniesz, stracisz wszystkie pieniądze

Z rynku

Bank PKO BP ostrzega swoich klientów przed fałszywymi e-mailami, które informują o możliwości odebrania zwrotu podatku. Zalogowanie na podstawioną stronę internetową grozi utratą wszystkich pieniędzy z konta.

Aplikacja mobilna iPKO na telefonie komórkowym
Fot. Materiały prasowe PKO BP

Bank PKO BP ostrzega swoich klientów przed fałszywymi e-mailami, które informują o możliwości odebrania zwrotu podatku. Zalogowanie na podstawioną stronę internetową grozi utratą wszystkich pieniędzy z konta.

Oszuści rozsyłający wiadomości zatytułowane „Zwrot Podatku” podszywają się pod #MinisterstwoFinansów #PKOBP @PKOBP @MF_GOV_PL

Oszuści rozsyłający wiadomości zatytułowane „Zwrot Podatku” podszywają się pod Ministerstwo Finansów. W e-mailach informują, że rzekomy zwrot nastąpi po wypełnieniu przez odbiorcę wiadomości załączonego formularza.W rzeczywistości załączniki do e-maili są złośliwymi plikami, które infekują komputery osób, które je otworzą. W efekcie odbiorcom wiadomości podstawione zostają fałszywe strony do logowania do systemu bankowości elektronicznej PKO BP, które wyłudzają dane użytkowników.

– Przypominamy, że bank nigdy nie prosi podanie tego rodzaju danych przy logowaniu oraz nigdy nie rozsyła maili z linkiem do logowania do serwisu transakcyjnego. Prosimy zawsze zwracać uwagę na niestandardowy wygląd strony logowania, np. niewłaściwy adres, brak obrazka bezpieczeństwa – informuje na stronie internetowej PKO BP.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Bank przypomina również najważniejsze zasady bezpieczeństwa.1. Zachowaj ostrożność i ograniczonego zaufanie w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych lub skorzystanie z linku – nie odpowiadaj na nie i nie ujawniaj swoich danych.2. Logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie – nie korzystaj z linków!

 3. Sprawdzaj poprawność adresu strony, widniejącego w przeglądarce internetowej.4. Pamiętaj, że podczas logowania do serwisu ani bezpośrednio po zalogowaniu do niego nie jest wymagane podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego.5. Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS przeczytaj uważnie treść otrzymanego SMS-a, aby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji (zwróć uwagę na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru rachunku odbiorcy, kwotę transakcji).– W przypadku skorzystania z linku zawartego w otrzymanej wiadomości i podania jakichkolwiek danych na stronie internetowej przypominającej serwis iPKO, prosimy – skontaktuj się telefonicznie z konsultantem pod numerem 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora) – podsumowuje w komunikacie bank.

Źródło: PKO BP

Udostępnij artykuł: