PKO BP: przed nami wzrost stóp kapitalizacji na rynku nieruchomości inwestycyjnych

Nieruchomości / Rynek

Rynek nieruchomości inwestycyjnych wchodzi obecnie w fazę wyczekiwania oraz analizowania reakcji rynku najmu na skutki epidemii, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego w analizie sektorowej "Nieruchomości komercyjne". Według nich, przed nami prawdopodobnie istotne wzrosty stóp kapitalizacji, które potrwają wiele kwartałów.

biuro nieruchomości
Fot. stock.adobe.com/4th Life Photography

Rynek nieruchomości inwestycyjnych wchodzi obecnie w fazę wyczekiwania oraz analizowania reakcji rynku najmu na skutki epidemii, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego w analizie sektorowej "Nieruchomości komercyjne". Według nich, przed nami prawdopodobnie istotne wzrosty stóp kapitalizacji, które potrwają wiele kwartałów.

.@PKOBP: #RynekNieruchomości inwestycyjnych wchodzi obecnie w fazę wyczekiwania oraz analizowania reakcji rynku najmu na skutki epidemii #koronawirus.a #nieruchomości #PKOBP

"Wpływ epidemii na rynek inwestycyjny będzie rozgrywał się w kilku fazach. Po niemal zupełnym zamknięciu rynku w kwietniu, w maju oraz czerwcu sfinalizowano kilka transakcji. Obecnie wchodzimy w fazę wyczekiwania oraz analizowania reakcji rynku najmu na skutki epidemii. Wpływ obecnego kryzysu na rynek najmu może być zdecydowanie poważniejszy niż kryzysu z 2008/2009. Ze względu na zmiany w zachowaniach użytkowników biur oraz obiektów handlowych czeka nas bolesny oraz wieloletni okres dostosowywania zasobów do nowej zredukowanej bazy popytowej. Najbardziej zagrożonymi sektorami są rynek handlowy oraz biurowy" - czytamy w raporcie PKO BP.

Czytaj także: Światowi krezusi inwestują przede wszystkim w nieruchomości. Były biura, będą mieszkania >>>

Według badania RICS, sentyment rynkowy na krajowym rynku inwestycyjnym w I kw. 2020 r. spadł dosyć gwałtownie do -5 pkt, co jest najgorszym wynikiem od 2013. Sentyment na większości wiodących rynków inwestycyjnych pogorszył się w tym czasie jeszcze bardziej, zwracają uwagę analitycy.

"Według CBRE, hedoniczne wartości kapitałowe nieruchomości komercyjnych na szerokim rynku europejskim w I kw. 2020 r. spadły o ok. 1,3% k/k. Spadki odnotowano jedynie w sektorze handlowym, o 3,7% k/k. Jednak już od II kw. 2020 r. spodziewamy się spadków również w pozostałych sektorach" - zapowiedziano.

Referencyjne stopy kapitalizacji w ostatnim kwartale bez zmian

Na większości rynków w Polsce referencyjne stopy kapitalizacji w okresie ostatniego kwartału nie uległy zmianie. Referencyjne stopy kapitalizacji dla warszawskich obiektów biurowych wzrosły symbolicznie o 5 pb, do 4,55%.

"W naszej ocenie, istotne wzrosty stóp kapitalizacji są prawdopodobnie przed nami. Przeważnie rynek nieruchomości w pierwszej fazie spowolnienia reaguje zdecydowanym spadkiem wolumenu, dostosowanie cen do nowych realiów popytowych odbywa się z opóźnieniem co najmniej kilku kwartałów" - czytamy dalej.

PKO BP przypomina, że początek 2020 na rynku inwestycyjnym miał pozytywny przebieg zarówno globalnie, jak i na krajowym rynku. Wolumen transakcyjny w Polsce w I kw. 2020 r. był wysoki, a stopy kapitalizacji były stabilne na historycznie niskim poziomie. Epidemia Covid-19 miała bezpośredni wpływ jedynie na 2 ostatnie z 13 tygodni kwartału, ale to wystarczyło, aby obraz rynku na koniec marca był zupełnie inny niż w styczniu.

Wyjątkowo silny rynek magazynowy

W I kw. 2020 r. wyjątkowo silny był rynek magazynowy. Ze względu na zamknięcie transakcji portfelowych wolumen wyniósł 1 mld euro. Rynek handlowy pozostawał słaby. Ogółem wolumen w tym segmencie w I kw. 2020 r. wyniósł 1,7 mld euro. W ujęciu skumulowanym za 4 kwartały wynik dla wszystkich segmentów po I kw. 2020 r. wzrósł do rekordowego poziomu 8,2 mld euro, podano także.

Udostępnij artykuł: