PKO BP rozpoczął prace badawcze nad tokenizacją oraz smart kontraktami

Z rynku

PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart kontrakty i technologię blockchain, podało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z NCBR.

PKO BP - Oddział
PKO BP - Oddział (źródło: PKO BP)

PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart kontrakty i technologię blockchain, podało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z NCBR.

.@PKOBP rozwija kompetencje dotyczące usług cyfrowych, w tym wykorzystujących technologię #blockchain #PKOBP

"PKO Bank Polski rozwija kompetencje dotyczące usług cyfrowych, w tym wykorzystujących technologię blockchain. W ubiegłym roku wspólnie z KIR i partnerami technologicznymi stworzyliśmy trwały nośnik oparty na blockchainie, w banku trwają zaawansowane prace nad kolejnymi istotnymi wdrożeniami technologicznymi, a równolegle prowadzimy projekty R&D, których celem jest znalezienie następnych zastosowań dla blockchaina w banku. Chcemy rozwijać nasze know-how w zakresie tokenizacji oraz smart kontraktów po to, aby we właściwym momencie móc wykorzystać zdobytą wiedzę i wdrożyć kolejne cyfrowe usługi" - powiedział wiceprezes PKO BP Adam Marciniak, cytowany w komunikacie.Głównym celem projektu jest opracowanie platformy do świadczenia usług z wykorzystaniem tokenów i smart kontraktów na bazie technologii blockchain. Usługi tokenizacji umożliwiają tworzenie cyfrowego odpowiednika realnych wartości materialnych, niematerialnych i prawnych. Pozwalają one także na cyfrowy obrót tokenami. Przykładem takich usług mogłoby być np. emitowanie tokenów akcji, obligacji, etf'ów czy listów zastawnych. Badania obejmą także możliwości bezpiecznego i kontrolowanego przez bank obrotu tokenami, wskazano również.Więcej najnowszych wiadomości o PKO BP >>>

Usługa smart kontraktów umożliwia z kolei tworzenie cyfrowych umów

Usługa smart kontraktów umożliwia z kolei tworzenie cyfrowych umów, minimalizujących problem wystąpienia potencjalnych błędów, a jednocześnie bezpiecznych i efektywnych kosztowo. Przykłady potencjalnych usług to tworzenie i zarządzanie smart kontraktami dotyczącymi escrow, akredytywy, polis ubezpieczeniowych oraz wspierających procesy tokenizacji."W 2019 roku NCBR przeznaczy na realizację 'Szybkie Ścieżki' aż 2,25 mld zł. Pieniądze te czekają nie tylko na MŚP i dużych przedsiębiorców, po raz pierwszy NCBR dopuściło do udziału w konkursie konsorcja firm z jednostkami naukowymi. W przypadku mikro-, małych i średnich firm minimalna wartość kosztów kwalifikowanych finansowanego projektu musi wynosić 1 mln zł, a w przypadku dużych przedsiębiorstw i konsorcjów 2 mln zł. Maksymalna wartość projektu to natomiast 50 mln euro. Pierwszy nabór wniosków w konkursie właśnie zakończy się 1 lipca, kolejny planowany jest w terminie od 16 września do 16 grudnia br." - czytamy dalej.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ze świata technologii blockchain, w tym ekspertów PKO BP, wśród najważniejszych globalnych trendów kształtujących rozwój technologii blockchain w 2019 r. będzie pojawienie się ofert "tokenów" (cyfrowych "żetonów" wymienialnych na konkretne rzeczy np. udziały) papierów wartościowych. Gdyby obrót papierami wartościowymi z wykorzystaniem technologii blockchain urzeczywistniłby się i upowszechnił, doprowadziłby do dużych zmian w całej światowej "infrastrukturze" związanej z rynkiem kapitałowym, podano także."Zmiany wpłynęłyby na szybkość zawierania transakcji i ich przejrzystość. Zmiana właściciela papierów wartościowych rejestrowana byłaby natychmiast, a akcjonariusze nie musieliby występować o poświadczenie stanu akcji, jaki posiadają (np. przed WZA), gdyż każda osoba uprawniona przez niego byłaby w stanie sprawdzić to samodzielnie. Z punktu widzenia technologii blockchain przeprowadzanie e-votingu, wypłata dywidendy lub rozwodnienie akcji/udziałów nie stanowi problemu, a wręcz mogłoby być bardziej transparentne i przystępne dla udziałowców lub akcjonariuszy" - podsumowano.PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 324,25 mld zł na koniec 2018 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: