PKO BP: wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w lipcu nie oznacza narastania presji płacowej

Komentarze ekspertów / Rynek pracy

Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w lipcu nie oznacza narastania presji placowej, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. W kolejnych miesiącach płace będą - według nich - rosły wolniej niż inflacja.

PKO Bank Polski - Logo
PKO Bank Polski - Logo (źródło: PKO BP S.A.)

Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w lipcu nie oznacza narastania presji placowej, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. W kolejnych miesiącach płace będą - według nich - rosły wolniej niż inflacja.

"Lipcowe dane interpretujemy jako potwierdzenie dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy. Wyższej od oczekiwań dynamiki wynagrodzeń nie interpretujemy jako oznaki narastania presji placowej. Sektor przedsiębiorstw obejmuje 6,5 mln z prawie 17 mln pracujących w Polsce, i nadreprezentowane są w nim 'ciężkie' sektory przemysłowe, które w lipcu otrzymały jednorazowe premie. W całej gospodarce narodowej przeciętne wynagrodzenie rośnie zauważalnie wolniej, w II kw. 2022 o 11,8% r/r po wzroście o 9,7% r/r w I kw. 2022" - czytamy w komentarzu banku do opublikowanych danych GUS.

Czytaj także: Recesja omija polski rynek pracy; GUS: w lipcu wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń przyspieszył >>>

Zdaniem ekonomistów, "słabnąca koniunktura ogranicza dotkliwość braków kadrowych, a w otoczeniu gorszego popytu firmy będą mniej skłonne do spełniania żądań płacowych". 

Przyspieszenie dynamiki płac w porównaniu z czerwcem było konsekwencją jednorazowych wypłat w górnictwie, gdzie roczna dynamika wynagrodzeń wyniosła 81,6%.

"Po wyłączeniu górnictwa płace w lipcu wzrosły o 14,1% r/r wobec 12,9% w czerwcu, a ich dynamika była dodatkowo wspierana przez wypłaty nagród z okazji Dnia Leśnika i Dnia Energetyka, w wyniku których tempo wzrostu wynagrodzeń w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie oraz energetyce przekroczyło 30% r/r" - podał bank.

Dane GUS

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w lipcu br. wzrosło o 15,8% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,3% r/r.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,4% i wyniosło 6 778,63 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,2% i wyniosło 6 508,3 tys. etatów.

Konsensus rynkowy to 13,2% wzrostu r/r w przypadku płac i 2,1% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: