PKO zarobi prawie 400 mln zł na akcjach Visy

Polecamy

 To najwięcej spośród polskich wydawców kart tej organizacji

 To najwięcej spośród polskich wydawców kart tej organizacji

Z wielu wielu wieści, które w ostatnim czasie spadły na głowy zarządów banków z Polski, ta jest chyba najprzyjemniejsza. W wyniku fuzji Visa Europe i Visa Inc. dostaną setki milionów złotych, którymi będą mogli podreperować budżety nadszarpnięte nowymi podatkami czy nakładami na ratowanie SKOK-ów i upadłego SK Banku.

PKO podał wczoraj iż podjął decyzję o udziale w transakcji przejęcia Visa Europe, w wyniku czego na jego konto trafi prawie 400 mln zł. Przypomnę, że od 2008 roku europejska Visa jest stowarzyszeniem, w którym udziały mają wydawcy jej kart. W wyniku transakcji, o której mowa, kontrolę nad nią uzyska amerykańska Visa Inc.

Z komunikatu PKO wynika, że 294 mln zł dostanie w gotówce a 101 mln zł w akcjach Visa Inc. W przyszłości bank może liczyć na dodatkowe przychody z transakcji. Zgodnie z uzgodnionymi warunkami fuzji po czterech latach może zostać naliczone wynagrodzenie typu "earn-out". Jego wysokość jest uzależniona m.in. od transakcyjności klientów korzystających z kart Visa.

Jednocześnie bank podał, iż jego dochody z transakcji mogą ulec zmianie bo złożono zastrzeżenie co do zaproponowanego sposobu ustalania udziału banku w jej rozliczeniu. Chodzi o pieniądze wpłacone do utworzonego w przeszłości przez Visę Funduszu Rozwoju Rynku. Potwierdził tym samym informację, o której Cashless pisał tutaj. Ostateczne wyliczenie kwot, jakie trafią do banków z Polski, ma nastąpić 1 marca a pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca.

PKO to największy wydawca kart Visa w Polsce i jeden z czołowych w Europie. W związku z tym przyznane mu pieniądze również są największe. Spośród pozostałych instytucji działających u nas sporo zarobi Millennium - 233 mln zł i 80 mln zł w akcjach, BZ WBK - ponad 200 i ponad 70 mln zł, mBank - ponad 185 mln zł i ponad 63 mln zł, ING - 132 mln zł i 45 mln zł, BPH - 71 mln zł i 24 mln zł, Handlowy 63 mln zł i 22 mln zł oraz BGŻ BNP Paribas - 28 mln zł i 9 mln zł.

Źródło: www.cashless.pl

Udostępnij artykuł: