Płać z głową! Sposób, w jaki rozliczysz się z e-sklepem, ma znaczenie!

Finanse i gospodarka

Według danych z badania TNS Polska dla Związku Banków Polskich i Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. z e-zakupów dotychczas skorzystał już niemal co drugi Polak. W sieci szukamy dziś praktycznie wszystkiego.

Według danych z badania TNS Polska dla Związku Banków Polskich i Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. z e-zakupów dotychczas skorzystał już niemal co drugi Polak. W sieci szukamy dziś praktycznie wszystkiego.

Począwszy od książek czy płyt, przez ubrania, biżuterię, sprzęt RTV, bilety lotnicze i wycieczki zagraniczne, po codzienne artykuły spożywcze. Wraz z rosnącą liczbą osób kupujących w Internecie zwiększa się również konkurencja wśród wirtualnych sprzedawców, którzy bardzo się starają, abyś właśnie u nich kliknął w ikonkę "zamawiam i płacę". Trzeba jednak pamiętać, że w sieci bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa. Dlatego przy wyborze e-sklepu należy brać pod uwagę nie tylko atrakcyjność cen oferowanych produktów, lecz także zabezpieczenie transakcji i dostępność różnych form płatności. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy w świecie wirtualnym ma bardzo realny wpływ na psychiczny komfort i satysfakcję z e-zakupów.

- Przy wyborze danej formy płatności warto dobrze się zastanowić. Sposób, w jaki uregulujemy należność wobec e-sklepu wpływa przecież nie tylko na bezpieczeństwo transakcji, ale także na termin dostarczenia zamówionego towaru oraz przebieg ewentualnego procesu reklamacji - mówi Artur Wojtczuk, dyrektor odpowiedzialny za rozwój szybkich płatności internetowych PayByNet w KIR S.A. - Wszystkie szanujące się sklepy internetowe udostępniają swoim klientom kilka lub kilkanaście sposobów płatności. Wybierając jeden z nich decydujemy także o tym, ile podmiotów zostanie zaangażowanych w realizację transakcji, co może mieć wpływ na to, jak szybko zamówienie zostanie zrealizowane. Dlatego warto wybierać świadomie - dodaje A. Wojtczuk.

Systemy szybkich płatności internetowych

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów płacenia w e-sklepach są, cieszące się coraz większą popularnością, szybkie płatności internetowe, np. system PayByNet, należący do rodziny tzw. systemów "pay-by-link". W ten sposób w Internecie chociaż raz uregulowało należność wobec e-sklepu już ponad 40 proc. kupujących online. 1 - Taka metoda rozliczania się jest bardzo wygodna i chroni zarówno kupującego, jak i sprzedawcę. Dane dotyczące treści przelewu, w tym numer rachunku bankowego odbiorcy, jego nazwa i adres, są wypełniane automatycznie, co eliminuje ryzyko błędu możliwego przy ręcznym uzupełnianiu formularza - wyjaśnia Artur Wojtczuk. Po zalogowaniu się do swojego konta w bankowości elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować gotowy formularz przelewu, wypełniony przez system. Wymiana danych dotyczących transakcji standardowo odbywa się przy zastosowaniu protokołu SSL, co daje gwarancję bezpieczeństwa.

- Większość systemów typu pay-by-link to rozwiązania działające na zasadzie kont pośredniczących.  Przelew z konta kupującego wędruje do firmy rozliczającej, a ta przekazuje pieniądze na rachunek e-sklepu. Może to wydłużyć czas trwania procesu i spowodować utrudnienia w przypadku zwrotu towaru. Decydując się na płatność szybkim przelewem internetowym warto więc zwrócić uwagę, jaką drogę pokonają nasze pieniądze - mówi Artur Wojtczuk - Niektóre systemy, jak np. PayByNet, przekazują środki bezpośrednio na konto odbiorcy, dzięki czemu przyspieszony zostaje nie tylko proces realizacji zamówienia dla klienta, lecz także księgowania i rozliczania transakcji po stronie sprzedającego. Co ważne, e-sklepowi łatwiej jest zidentyfikować konkretne zlecenie, a to znacznie usprawnia ewentualne zwroty lub reklamacje towaru - dodaje A. Wojtczuk.

Tradycyjne sposoby ciągle popularne

Najczęściej wybieranym przez Polaków sposobem płacenia za zakupy w Internecie jest wciąż przelew realizowany przez bankowość elektroniczną. Z takiej formy skorzystało już niemal 70 proc. e-konsumentów.2 Jego największą zaletą jest przede wszystkim to, że po kliknięciu przycisku "zatwierdź" pozostaje nam tylko czekanie na przesyłkę. Warto jednak pamiętać, że większość sprzedawców zaczyna realizację zamówienia dopiero w momencie, gdy na ich koncie bankowym zostanie zaksięgowana transakcja.

Kolejnym, nadal często wybieranym sposobem regulowania należności w sieci jest pobranie. Blisko 60 proc. Polaków kupujących online przyznaje, że zdarzyło im się chociaż raz skorzystać z tej formy rozliczenia z e-sklepem.3 Pobranie wybierają przeważnie Ci, dla których ważne jest, aby przed dokonaniem płatności mieć możliwość obejrzenia i sprawdzenia zamówionego produktu. To dobre rozwiązanie, jeżeli wcześniej nie robiliśmy zakupów w danym e-sklepie lub nie mamy zaufania do danego sprzedawcy. Co ważne, z tej formy płatności mogą korzystać osoby, które nie posiadają rachunku bankowego.

A jeśli nie w ten sposób...

Warto pamiętać, że oprócz najbardziej popularnych form regulowania należności wobec e-sklepów, jak np. szybkie płatności internetowe czy pobranie, istnieją również inne sposoby płacenia za zakupy w sieci. Wartym uwagi rozwiązaniem dla tych, którym zależy na czasie i którzy lubią nowinki, mogą się okazać portmonetki elektroniczne lub przelewy natychmiastowe. Te ostatnie cieszą się coraz większym powodzeniem. Wykonanie takiej transakcji za pośrednictwem - przykładowo - systemu Express ELIXIR jest równie proste, jak zlecenie tradycyjnego przelewu w banku. Wystarczy zalogować się do systemu bankowości elektronicznej i wybrać odpowiednią opcję regulowania płatności. Po zaakceptowaniu transakcji pieniądze trafiają do odbiorcy, w tym przypadku e-sklepu, w czasie liczonym w sekundach.

Jeszcze prostsze jest płacenie za e-zakupy za pomocą płatności mobilnych, takich jak np. IKO. Wystarczy na stronie sklepu internetowego wybrać odpowiednią opcję płatności, wpisać lub zeskanować wygenerowany przez system jednorazowy kod i zaakceptować transakcję. Po kilku sekundach na stronie e-sklepu i w aplikacji płatności mobilnych pojawi się potwierdzenie wykonania przelewu.

  1. Raport Gamius: e-Commerce w Polsce w oczach internautów 2012
  2. tamże
  3. Raport Gemius: e-Commerce w Polsce w oczach internautów 2012

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa

Udostępnij artykuł: