Płaca minimalna w 2020 roku będzie wyższa niż 2450 zł?

Rynek pracy

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj / KPRM

Płaca minimalna na 2020 rok może zostać podwyższona do poziomu wyższego niż proponowane w czerwcu przez rząd 2450 zł, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

#PłacaMinimalna na 2020 rok może zostać podwyższona do poziomu wyższego niż proponowane w czerwcu przez rząd 2450 zł #wynagrodzenia #płace

„Ja nie wykluczam pewnej dalszej korekty w górę w tym obszarze. Ostateczną decyzję poznamy we wrześniu” – powiedział Morawiecki w wywiadzie dla Money.pl.

Czytaj także: Rząd proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2450 zł w 2020 r. >>>

Podniesienie pensji minimalnej oznacza wzrost wydatków budżetowych

„Jesteśmy w dyskusji ze związkiem zawodowym Solidarność, dyskutujemy to również z ministrem gospodarki jednym i drugim – panem Jerzym Kwiecińskim i panią Jadwigą Emilewicz – i ministrem finansów – czyli wcześniej panem Marianem Banasiem, obecnie ja tę funkcję sprawuję. W ramach Ministerstwa Finansów patrzymy, co jest możliwe, bo podniesienie pensji minimalnej oznacza też wzrost wydatków budżetowych w niektórych obszarach. Tak kwestia pozostaje otwarta, na razie czekamy na opinie Rady Dialogu Społecznego” – podkreślił premier.

Czytaj także: Czy płaca minimalna powinna być wyższa?

W czerwca rząd zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2020 roku do 2 450 zł z 2 250 zł obecnie obowiązujących, co oznacza to wzrost o 200 zł (8,9%) w stosunku do br. Rząd proponuje również podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 16 zł w 2020 r. z 14,7 zł w 2019 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: