Płace będą rosły wolniej

Komentarze ekspertów

Spada tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach. Rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2%, w tym roku o 6,9%.

Monika Fedorczuk
Monika Fedorczuk Fot. Konfederacja Lewiatan

Spada tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach. Rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2%, w tym roku o 6,9%.

Monika Fedorczuk z #KonfederacjaLewiatan: w drugiej połowie roku możemy się spodziewać zahamowania tempa wzrostu wynagrodzeń #wynagrodzenia #płace #zatrudnienie @LewiatanTweets

Według danych GUS w kwietniu br. sektor przedsiębiorstw zatrudniał 6 392,4 tys. osób, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia ubiegłego roku o 2,9%. Dynamika wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach jest niższa niż rok wcześniej – w porównywalnym okresie wzrost liczby zatrudnionych wyniósł 3,7%.Czytaj także: GUS: przeciętne wynagrodzenie wzrosło do 5186,12 zł w kwietniu. Zatrudnienie też w górę >>>

Przeciętne wynagrodzenie nadal rośnie

Przeciętne wynagrodzenie, które w marcu 2019 roku przekroczyło poziom 5 000 zł, nadal rośnie. W kwietniu 2019 roku wartość ta wyniosła 5186,12, co oznacza wzrost rok do roku o 7,1%/, czyli o 345,68 zł. W porównaniu do marca 2019 roku przeciętna pensja wzrosła o 0,4%. Podobnie jak w przypadku dynamiki wzrostu liczby zatrudnionych, spada tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw – rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2%, w tym roku podwyżka była nieco niższa i wyniosła 6,9%.

Powyższe dane dotyczą wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób.Czytaj także: Eksplozji płac nie będzie >>>Czynnikiem, który cały czas oddziałuje na wzrost wynagrodzeń, jest niedobór pracowników na rynku pracy. Z uwagi na wejście w życie przepisów nakazujących utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz zapowiedzi innych działań zwiększających koszty związane z zatrudnieniem pracowników, w drugiej połowie roku możemy się spodziewać zahamowania tempa wzrostu wynagrodzeń.
Udostępnij artykuł: