Plan Junckera: 4 mld zł na kredyty dla małych i średnich firm

Firma

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podwajają wsparcie dla kredytów do łącznej wartości 4 mld PLN (ok. 950 mln EUR).

Stos monet na biurku na tle mężczyzny przy komputerze
Fot. stock.adobe.com/junce11

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podwajają wsparcie dla kredytów do łącznej wartości 4 mld PLN (ok. 950 mln EUR).

#EFI oraz #BGK podwajają wsparcie dla kredytów do łącznej wartości 4 mld #kredyty #firmy #MSP @BGK_pl

Wsparcie  to skierowane jest do ponad 18 000 MŚP w całej Polsce. Umowa stanowi  część programu COSME - programu Komisji Europejskiej dla małych i  średnich przedsiębiorstw, a wspieranego przez Plan Inwestycyjny dla  Europy, czyli Plan Junckera.

Dodatkowe finansowanie dla MŚP na korzystnych warunkach

 Poprzednie umowy z EFI podpisane w roku 2015, oraz 2017 r., pomogły BGK wdrożyć nowy i skuteczny produkt gwarancyjny oraz wesprzeć dodatkowe finansowanie dla MŚP na korzystnych warunkach, bez wymogu zabezpieczenia kredytu zastawem hipotecznym. W ciągu ostatnich trzech lat BGK poprzez gwarancje COSME udzielił wsparcia ponad 7 000 przedsiębiorcom. Dzisiejsza umowa umożliwi bankom współpracującym z BGK dalsze udzielanie kredytów z gwarancjami banku ze znacząco ograniczonymi wymogami zabezpieczeń. Umowa uzyskała wsparcie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), który jest centralnym filarem Planu Junckera.

Zwiększone wsparcie ogłoszono podczas  Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Gwarancyjnych (AECM). We. Przemawiający podczas ceremonii podpisywania dokumentu wiceprezes EFI, Roger Havenith, powiedział - Jesteśmy zachwyceni sukcesem transakcji COSME EFSI z BGK w Polsce i dzisiaj z przyjemnością ogłaszamy wzrost funduszy dla MŚP. Zwiększone zapotrzebowanie na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw z ograniczonymi wymogami w zakresie zabezpieczenia pokazuje potrzebę wsparcia ze strony Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że trwała współpraca z BGK - długoletnim partnerem EFI - zagwarantuje, że kolejni polscy przedsiębiorcy z ograniczonym dostępem do środków finansowych będą w stanie rozwijać swoją działalność i tworzyć nowe miejsca pracy.

Prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, powiedziała - BGK przystąpił do AECM w 2009 roku, gdy roczna wartość udzielonych gwarancji wyniosła 10 mln euro. W 2018 roku planujemy udzielić ich 250 razy więcej – aż 2,5 mld euro. BGK od lat stwarza warunki dla rozwoju polskich przedsiębiorców, a z doświadczenia wiemy, że gwarancja jest najbardziej efektywnym instrumentem ich wsparcia. Cieszymy się, że dzięki współpracy z EFI podwoimy wsparcie dla dużej grupy małych i średnich firm.
Elżbieta Bieńkowska, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP powiedziała - Niecały rok temu BGK podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym celem podwojenia swojego wsparcia udzielanego MŚP w Polsce z zabezpieczeniem gwarancji budżetowej UE, a dzisiaj to wsparcie zostaje znów podwojone. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom i wzmożonej współpracy z BGK daliśmy małym przedsiębiorstwom dostęp do środków finansowych. Już 7 000 małych i średnich przedsiębioców skorzystało ze współpracy pomiędzy Polską a UE. Gospodarka Europy jest zależna od działających na jej terenie przedsiębiorców. Trzymajcie tak dalej!

Więcej o EFI

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego centralną misją jest wspieranie europejskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez pomoc w uzyskaniu dostępu do środków finansowych. EFI projektuje i rozwija instrumenty kapitału podwyższonego ryzyka i rozwoju, gwarancje oraz mikrofinasowanie, które w szczególności adresowane jest do segmentu MŚP. W tej roli EFI sprzyja realizacji celów UE wspierając innowacyjność, badania i rozwoju, przedsiębiorczość, wzrost oraz zatrudnienie.Więcej informacji na temat funkcjonowania EFI można znaleźć tutaj.
Źródło: Informacja prasowa BGK
Udostępnij artykuł: