Płatności gotówkowe także teraz muszą być powszechnie akceptowane

Finanse osobiste

NBP apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych, a brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach jest niedopuszczalne prawnie i społecznie ‒ napisał NBP w piątkowym (10.04.) komunikacie.

NBP - Narodowy Bank Polski
NBP - Narodowy Bank Polski (fot. Stock.Adobe.com / mattz90)

NBP apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych, a brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach jest niedopuszczalne prawnie i społecznie ‒ napisał NBP w piątkowym (10.04.) komunikacie.

Brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez #NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach jest „niedopuszczalne prawnie i społecznie” #Banknoty #Monety #Gotówka #PłatnościGotówkowe @nbppl

„(...) Narodowy Bank Polski zwraca się z apelem do wszystkich przedsiębiorców, aby przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez NBP, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ” ‒ napisano w komunikacie.

Zniechęcanie jest bezprawne

„Bank centralny z niepokojem obserwuje działania niektórych podmiotów rynkowych, mające na celu bezprawne zniechęcenie przedsiębiorców do akceptowania gotówki.

Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety ” ‒ dodano w komunikacie NBP.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

W ocenie NBP brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach jest „niedopuszczalne prawnie i społecznie” .

Banknoty i monety to nadal forma rozliczeń

Jak wskazał NBP, banknoty oraz monet emitowane przez NBP co do zasady powinny być powszechnie akceptowane przez przedsiębiorców jako forma dokonywania rozliczeń pieniężnych.

„Odstępstwa od tej zasady należy traktować jako działanie możliwe po spełnieniu szczególnych wymogów prawnych, a także w takich przypadkach, jak np. prowadzenie działalności w Internecie czy bez fizycznej obsługi klientów, które z uwagi na swój charakter opierają się wyłącznie na akceptowaniu bezgotówkowej formy rozliczeń pieniężnych” ‒ napisano w komunikacie NBP.

W związku z epidemią koronawirusa punkty handlowe na terenie kraju zachęcają do płatności bezgotówkowych.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: