Płatności HCE w Bankach Spółdzielczej Grupy Bankowej

Z rynku

Pierwsze banki spółdzielcze uruchomiły płatności w technologii Host Card Emulation. Nowa usługa dostępna jest dla klientów Zrzeszenia SGB.

Pierwsze banki spółdzielcze uruchomiły płatności w technologii Host Card Emulation. Nowa usługa dostępna jest dla klientów Zrzeszenia SGB.

SGB-Bank S.A. we współpracy z First Data Polska zakończył wdrożenie nowej usługi - płatności mobilnych w technologii Host Card Emulation (HCE). Wykorzystuje ona rozwiązanie First DataTM Mobile Platform. Banki spółdzielcze zrzeszone w tej grupie będą wydawać karty wirtualne organizacji Visa.

- Cieszymy się, że banki zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej dołączą do ścisłej czołówki instytucji, które oferują płatności HCE. Do ich wdrożenia wybraliśmy First DataTM Mobile Platform®, rozwiązanie First Data Polska, które zapewni nam silną pozycję na rynku innowacyjnej oferty produktowej dla klientów i jednocześnie umożliwi dalszy rozwój w obszarze płatności mobilnych - podkreśla Robert Tórz, p.o. dyrektora Departamentu Produktów Bankowych i Procedur w SGB-Banku S.A.

Testy jeszcze w sierpniu

Płatności mobilne w technologii Host Card Emulation (HCE) już ruszyły w wybranych bankach Spółdzielczej Grupy Bankowej. Do pilotażu zgłosiły się te instytucje, które najchętniej implementują nowe technologie m.in. banki spółdzielcze w Oławie, Koronowie, Włocławku, Koźminku, Toruniu czy BS Duszniki. Pozostałe banki zrzeszenia SGB zadeklarowały chęć wdrożenia płatności HCE w najbliższym czasie. Będzie to proces szybki i nieskomplikowany. Każdy bank spółdzielczy będzie zarządzał wirtualnymi kartami klientów poprzez system udostępniony przez SGB-Bank. Bank zrzeszający jest zintegrowany z First DataTM Mobile Platform - platformą w chmurze.

Do realizacji płatności HCE, które udostępniają banki spółdzielcze SGB służy aplikacja Portfel SGB, którą niebawem będzie można bezpłatnie pobrać także z Google Play, sklepu z aplikacjami dla systemu Android. Po jej zainstalowaniu klient banku będzie musiał dokonać aktywacji i instalacji karty na swoim telefonie, podając swój identyfikator i kod dostępu.

Aplikacja jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Umożliwia przeglądanie miesięcznej historii płatności, ustawienie karty domyślnej, a także pobieranie nowych kluczy kryptograficznych do potwierdzania transakcji bez dostępu do internetu.

Jeśli chce się dokonać zapłaty, wystarczy zbliżyć smartfon do terminala, tak jak w przypadku karty zbliżeniowej. Od wyświetlenia się polecenia "Zapłać" na ekranie, użytkownik ma 15 sekund na zbliżenie smartfona do terminala. Płatność może również odbywać się automatycznie. Wówczas aplikacja płatnicza działa w tle i nie wymaga każdorazowego uruchomienia.

źródło: SGB-Bank

Udostępnij artykuł: