Po napaści Rosji na Ukrainę Rada Północnoatlantycka uruchomiła plany obronne NATO

Gospodarka

Rada Północnoatlantycka uruchomiła w czwartek plany obronne NATO - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Flaga NATO
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov

Rada Północnoatlantycka uruchomiła w czwartek plany obronne NATO - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. (...) Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne" - wyjaśnił Stoltenberg.

"Pokój w Europie został zdruzgotany"

Sekretarz generalny NATO powiedział, że Europie pokój został zdruzgotany, a agresja Rosji jest celowa i zaplanowana.

Pokój w Europie został zdruzgotany. Mamy teraz wojnę na skalę, o której myśleliśmy, że należy do przeszłości.

- powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Mimo litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji intencje Kremla są oczywiste" - dodał.

"Rosja używa siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie jej prawa do wolnej i niepodległej drogi" - ocenił.

Nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO

Wcześniej Stoltenberg poinformował, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO.

Natomiast szefowa PE Roberta Metsola poinformowała w czwartek, że 1 marca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Czytaj także: Litwa w związku z napaścią Rosji na Ukrainę wprowadza stan wyjątkowy >>>

"Nadzwyczajne posiedzenie plenarne PE odbędzie się 1 marca w Brukseli. Decyzja została uzgodniona przez grupy polityczne na spotkaniu z szefem Rady Europejskiej (Charles'em Michelem) i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Pozostajemy stanowczy w naszej jedności, determinacji i odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję" - przekazała Metsola.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: